Lula Berlin yolcusu: 'Scholz, Erdoğan senaryosundan kaçınmak isteyecek'

Lula Berlin yolcusu: 'Scholz, Erdoğan senaryosundan kaçınmak isteyecek'
Güney Amerika ile Avrupa'nın en büyük ekonomileri olan Brezilya ve Almanya, sekiz yıl sonra ilk hükümetlerarası temas ile ilişkilerini canlandırmayı hedefliyor. Ancak Lula'nın Berlin ziyaretine, Hamas ile ilgili görüş anlaşmazlıkları damga vurabilir.

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi olan Brezilya'nın solcu Devlet Başkanı Lula da Silva, Avrupa Birliği'nin (AB) en büyük ekonomisi Almanya'yı ziyaret ediyor. Lula'nın ziyareti, Almanya ile Brezilya hükümetleri arasında sekiz yıldır gerçekleştirilecek ilk görüşme olacak. Ancak Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercosur) ile AB arasında ticaret anlaşmasına odaklanması beklenen görüşmelere, bir yandan da İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ve Hamas'a dair görüş ayrılıklarının damga vurması bekleniyor.

Berlin'e bugün gidecek olan Lula, kendisi gibi solcu olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile akşam yemeği yemesi sonrası resmi temaslarına yarın başlayacak. Görüşmeler sırasında Scholz'un, ocak ayındaki Brezilya ziyaretinin Rusya-Ukrayna savaşına dair görüş ayrılıklarının gölgesinde kaldığı senaryodan kaçınmak isteyeceği yorumu yapılıyor. Ancak bu kez de, iki solcu liderin yarın öğleden sonra için planlanan ortak basın toplantısında İsrail ve Hamas konusundaki farklı görüşlerinin su yüzüne çıkabileceği belirtiliyor.

ERDOĞAN'LA DA GERİLİM YAŞAMIŞTI

Lula, İsrail'i "çocukların ve kadınların Gazze'deki savaşa katılmadığını dikkate almayarak terörizme başvurmakla" suçlamıştı. Scholz ise İsrail'in "kendini savunma hakkına" vurgu yapıyor. Almanya Başbakanı'nın İsrail'e desteği, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki haftaki Berlin ziyaretindeki ortak basın toplantısında da gerilime sebep olmuştu.

Erdoğan, Berlin'de İsrail'in Gazze'deki saldırılarını ve Avrupa ülkelerinin tavrını, "Bunun tarihe hesabını veremeyiz. Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik" sözleriyle eleştirmişti.

LULA DİPLOMATİK TECRİDİ KIRMAK İSTİYOR

Lula, aşırı sağcı selefi Jair Bolsonaro'nun ülkesini maruz bıraktığı fiili diplomatik tecride son vererek Brezilya'yı dünya sahnesine yeniden çıkarmayı amaçlıyor. Sosyal Demokrat Partili Scholz'un da, 2021'de iktidara gelmesinden beri Küresel Güney ile ilişkilerini düzeltmeye çalıştığı biliniyor.

AB-MERCOSUR SÜRECİ 2019'DA TIKANMIŞTI

Ticaret ortaklarını -kısmen Çin'e olan bağımlılığını azaltmak amacıyla- çeşitlendirmeye çalışan, aynı zamanda nitelikli işgücü açısından da eksiklik yaşayan Almanya, Brezilya'yı aynı zamanda kilit bir ticaret ortağı olarak görüyor. Scholz, Lula'nın göreve gelmesi sonrasında Brezilya'yı ziyaret eden ilk yabancı lider olmuştu. Öte yandan her ülke de, AB ile Güney Amerika'nın ana ticaret bloku olan, Brezilya'nın da şu an dönem başkanlığını yürüttüğü Mercosur arasında hızla bir ticaret anlaşması yapılmasını istiyor.

AB ile Mercosur arasında yaklaşık 20 yıldır devam eden müzakereler sonrasında ticaret anlaşması yapılması için 2019'da prensipte uzlaşılmıştı. Ancak AB'nin çevre için talep ettiği ek yükümlülükler sonrasında, Brezilya ile Arjantin de yeni taleplerde bulunmuş, müzakereler uzamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar