Olaf Scholz'dan Türkçe mesaj: İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır

Olaf Scholz'dan Türkçe mesaj: İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Başbakanı Scholz, Erdoğan ile ortak basın toplantısından sonra Türkçe mesaj paylaşarak Almanya'nın İsrail-Filistin çatışmasındaki tutumunu tekrarladı. Scholz, "İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır. Ülkemizde antisemitizme yer yok" dedi.

Artı Gerçek - Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısının ardından Türkçe açıklama yayınladı.

Scholz sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, Erdoğan ile Ortadoğu konusundaki farklı bakış açıları olsa da doğrudan temas kurmanın önemli olduğunu söyledi. Scholz bu vurgunun ardından "İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır. Ülkemizde antisemitizme yer yoktur ifadelerini kullandı.

Scholz'un Türkçe mesajı şu şekilde:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben Ortadoğu sorunu konusunda oldukça farklı bakış açılarına sahibiz. Tam da bu nedenle doğrudan görüşmek çok önemlidir. Ancak net olarak ifade edeyim: İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır. Ülkemizde antisemitizme yer yoktur.

Aynı zamanda şunu da savunuyoruz: Her insanın yaşamı eşit değerlidir. Gazze'deki Filistinli sivil halkın acıları da bizlere üzüntü veriyor. Almanya en önemli insani yardım sağlayıcıları arasında yer almakta - ve bu yardımların hacmini hâlen arttırmış bulunmaktayız."

Ortak basın toplantısında Almanya Başbakanı Olaf Scholz "İki devletli çözüm önerimizdir, İsrail devletinin varlığı olmazsa olmazımızdır" demiş Erdoğan ise Yahudi Soykırımı üzerinden Scholz'u şu sözlerle eleştirmişti:

'BİZ HOLOKOST CENDERESİNDEN GEÇMEDİK'

"7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor. 13 binden fazla Filistinli öldürüldü, neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı. Yatıp kalkıp Hamas diyorlar. Hamas'ın silahlı gücüyle İsrail mukayese edilebilir mi? İsrail'in nükleer silahı olmasına rağmen var demez çünkü yalanı çok iyi kullanırlar. Hamas'a mali destek veriliyor mu? Öyle bir şey de yok. Bu yokluklar içinde ibadethaneler vuruluyor. Tevrat'ta çocukların öldürülmesi yoktur. Bunlar karşısında elimiz kolumuz bağlı mı duracağız?

Bunun tarihe hesabını veremeyiz. Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz 'holokost' cenderesinden geçmedik. Türkiye olarak amacımız İsrail ve Filistin devletlerinin yan yana barış ve huzur içerisinde var olacakları ortamı yaratmaktır."

ERDOĞAN'IN HAMAS AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Erdoğan'ın İsrail'i "savaş suçu işlemekle" itham etmesi bugün gerçekleşen Almanya ziyaretini tartışmaya açmıştı. Erdoğan'ın Hamas'a desteği, Almanya'da tepkiyle karşılanmış, Almanya Başbakanı Olaf Scholz liderliğindeki üçlü koalisyonun ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai, "Erdoğan'ın İsrail'e yönelik nefret söylemleri ve terör örgütü Hamas ile dayanışması tahammül edilir gibi değil" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar