Hamas açıklamasının ardından 'Erdoğan Almanya'ya gelmesin' tartışması

Hamas açıklamasının ardından 'Erdoğan Almanya'ya gelmesin' tartışması
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın Hamas ve İsrail'le ilgili açıklamaları Almanya'da tartışılıyor. Erdoğan'ın kasım ayı ortasında gerçekleşmesi beklenen ziyaretini sorgulamaya açanlar da var, "Diyalogda kalınması önemli" diyenler de.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP grup toplantısındaki "Hamas terör örgütü değil" söylemi Almanya'da tartışma yarattı. Erdoğan'ın İsrail'i de "savaş suçu işlemekle" itham etmesi kasım ayında Almanya'ya gerçekleştirmesi planlanan ziyaretini tartışmaya açtı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya Başbakanı Olaf Scholz liderliğindeki üçlü koalisyonun ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai, "Erdoğan'ın İsrail'e yönelik nefret söylemleri ve terör örgütü Hamas ile dayanışması tahammül edilir gibi değil" ifadelerini kullandı.

'BERLİNDE AĞIRLANMASI SORGULANMALI'

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Djir-Sarai, Erdoğan'ın tutumunu Alman hükümetinin görmezden gelemeyeceğini belirterek bunun sonuçları olması gerektiğini savundu. Bu bağlamda Erdoğan'ın ziyaretinin "oldukça sorunlu" olacağını iddia eden Djir-Sarai, "Bu koşullarda Erdoğan'ın Berlin'de ağırlanması sorgulanmalı" dedi.

AYNI PARTİDEN BİR BAŞKA İSİM 'DİYALOG' VURGUSU YAPTI

Aynı partiden Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie Agnes Strack-Zimmermann ise Erdoğan'ın konuşmalarını eleştirmekle birlikte "diyalogda kalma" vurgusu yaptı.

Strack-Zimmermann, şunları söyledi:

"Erdoğan'ın açıklamaları ve Ortaçağ'da yaşıyormuşuzcasına insanları bir inanç savaşına çağırması korkunç, ancak diyalogda kalınması da çok mühim" dedi. "Ortadoğu'nun bir yangın yerine dönmesinin engellenmesi gerektiğini ve Erdoğan'ın bu noktada bir rol oynayabileceğini söyleyen Strack-Zimmermann, Alman hükümetinin Erdoğan'a etki etmesi gerektiğini savundu. Ziyaretin zamanlaması konusunda ise şüpheli olan FDP'li politikacı, "Aynı masaya oturulmalı, ancak doğru zamanlamaya kafa yormalı. Şu dönem bu (ziyaret) zor."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisi AKP'nin grup toplantısında Hamas'ı bir "kurtuluş ve mücahitler grubu" olarak nitelemişti. "Son yaptıkları toplantıda bir araya gelip tüm Batı Hamas'ı bir terör örgütü olarak görüyor" diyen Erdoğan, "İsrail sen bir örgüt olabilirsin çünkü bu batının sana borcu çok ama Türkiye'nin sana borcu yok. Hamas bir terör örgütü değil toprağını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahı için de şu ifadeleri kullanmıştı: "Hayatımda bir kez Netanyahu denilen adamın elini sıktım. İyi niyetimiz vardı ama suistimal ettiler. İsrail'e gitme projemiz vardı, iptal ettik gitmeyeceğiz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar