Macron'dan boykot çağrılarına karşı 3 dille Tweet: Boyun eğmeğeceğiz

Macron'dan boykot çağrılarına karşı 3 dille Tweet: Boyun eğmeğeceğiz
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 14:47
A+ A-
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Müslüman ülkelerde Fransız mallarına yönelik yapılan boykot çağrılarına karşı sosyal medya hesabından 'Asla boyun eğmeyeceğiz' dedi.

Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle Fransa'ya karşı Müslüman âleminden boykot çağrıları artarken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan "Boyun eğmeyeceğiz" çıkışı geldi. Karikatürlerin ifade özgürlüğü temelinde gösterilme hakkından vazgeçmeyeceklerini söyleyince tepki çeken Macron, Twitter hesabından bu kez şu açıklamayı yaptı:

"Hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz. Barış ruhu içinde bütün farklılıklara saygı duyuyoruz. Nefret söylemini kabul etmiyoruz ve sağduyulu tartışmayı savunuyoruz. Her zaman insan onurunun ve evrensel değerlerin tarafında olacağız."Laikliğin ulusal kimliğin temeli olarak görüldüğü ve toplumun bir kesiminin hissiyatını korumak için bir diğer kesimin ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının devlet tarafından reddedildiği Fransa'da, öğretmen Samuel Paty'nin öğrencilerine Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı anlatırken Hz. Muhammed karikatürlerini göstermesi sonrasında sokak ortasında başı kesilerek öldürülmesi büyük tepki çekmişti. Macron'un bu cinayetin ardından karikatürlerin gösterilmesi hakkını savunması ve "Samuel Paty, İslamcılar geleceğimizi istediği için öldürüldü" demesi de Müslümanları öfkelendirdi.

Gelinen noktada, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu birçok ülkede Fransa'ya karşı boykot çağrıları yükseliyor. Kuveyt, Ürdün ve Katar'da bazı dükkanların raflarındaki Fransız malları indirilirken, Libya, Suriye ve Gazze'de de protesto gösterileri düzenlendi. Suudi Arabistan'da ise sosyal medyada Fransız market zinciri Carrefour'un boykot edilmesi çağrısı en çok konuşulan konular arasına girdi.

Öne Çıkanlar