Macron'un sağ koluna yolsuzluk soruşturması: 'Ailesi için maddi çıkar sağladı'

Macron'un sağ koluna yolsuzluk soruşturması: 'Ailesi için maddi çıkar sağladı'
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti'nin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un özel kalem müdürü Alexis Kohler hakkında da soruşturma başlatıldı. Kohler, annesinin kuzeninin sahibi olduğu denizcilik şirketine ihaleler vermekle suçlanıyor.

Artı Gerçek - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sağ kolu olarak da bilinen başdanışmanı Alexis Kohler hakkında ailesinin bir şirketle mali bağlantılarını gizleme suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Mali suçlar savcılığı, Kohler hakkında iddianame de hazırlandı.

Savcılık açıklamasında, Kohler'in "yasadışı çıkar sağlamakla" suçlandığı belirtildi. Fransız basını, Macron'un özel kalem müdürü olarak Elysee Sarayı'ndaki hiyerarşinin en tepe noktalarından birinde bulunan Kohler'in, İsviçre-İtalya merkezli denizcilik devi MSC ile ailesinin bağlantılarını gizlemekle suçlandığını yazdı.

Kohler, Macron'un başdanışmanlığına getirilmeden önce Fransa'nın kamu yatırımlarından sorumlu ajansında çalışıyordu. Yolsuzlukla mücadele etmeyi amaçlayan Anticor isimli sivil toplum kuruluşu 2018 yılında, annesinin kuzeninin MSC'nin sahibi olmasına rağmen Kohler'i, şirkete 2010 ve 2011'de verilen ihalelerde nüfuzunu yasadışı şekilde kullanmakla suçlamıştı. Kuruluş, Kohler hakkında şikâyette bulunmuştu.

Macron'un başdanışmanı hakkındaki soruşturma haberi, Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti'ye de görevini kötüye kullanmaktan soruşturma açılmasının hemen ardından geldi. Gözler Elysee Sarayı'na çevrilirken, Le Figaro gazetesi "Macron'un soruşturmaya rağmen Kohler'i görevinde tutmaya devam edeceğini" yazdı.

Avukatı ise Kohler'in herhangi bir suç işlediği iddiasını kesin olarak reddettiğini belirterek, sürecin "masumiyetin kanıtlanmasını sağlayacağını" savundu.

Konuyla ilgili Macron'un ofisinden daha önce yapılan açıklamalarda, Kohler'in MSC firmasını kuran ve hâlâ sahibi olan Aponte ailesiyle bağlarını hiçbir zaman gizlemediği belirtilmişti.

Kruvaziyer gemileri bulunan MSC firması, Fransa'nın Chantiers de l'Atlantique tersanesinin en önemli müşterilerinden biri. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar