Malezya'da toprak kayması: 18 ölü, 20'den fazla kişi kayıp

Malezya'da toprak kayması: 18 ölü, 20'den fazla kişi kayıp
Yayınlanma:
A+ A-
Malezya'da başkent Kuala Lumpur'un kuzeyindeki Selangor eyaletinde heyelan meydana geldi. Bir kamp alanını vuran heyelanda biri çocuk olmak üzere en az 18 kişi öldü. Kayıp 22 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Artı Gerçek - Malezya'nın Selangor eyaletinde bulunan Batang Kali'deki bir kamp alanında toprak kayması meydana geldi.

Yerel saatle gece 3 sularında meydana gelen olay nedeniyle en az 18 kişi öldü.

Başkent Kuala Lumpur'un kuzeyindeki eyalette bulunan kamp alanında meydana gelen olay sırasında yaklaşık 90 kişinin bulunduğu açıklandı.

Malezyalı yetkililerin verdiği bilgiye göre kamptaki 59 kişi heyelan faciasından kurtulmayı başarırken 22 kişi hala kayıp.

ÖLENLERDEN BİRİ ÇOCUK

Arama kurtarma yetkilileri, organik tarım yapılan bir çiftlik evinin yanında bulunan kamp alanını vuran toprak kaymasında ölenlerin tamamının Malezyalı, birininse 5 yaşında bir çocuk olduğunu duyurdu.

Malezya Sağlık Bakanı Zaliha Mustafa olaya ilişkin yaptığı açıklamada, hastaneye kaldırılan yaralılardan birinin hamile olduğunu, bir kişinin de omurga zedelenmesi nedeniyle tedavi edildiğini belirtti.

'YILDIRIM GİBİ BİR SES DUYDUM VE KAYALAR DÜŞMEYE BAŞLADI'

22 yaşındaki Teh Lynn Xuan, Malezya'da günlük yayımlanan Berita Harian gazetesine yaptığı açıklamada olay sırasında 40 kişiyle beraber kamp alanında olduğunu belirtti.

Teh Lynn, "Yıldırım sesi gibi bir ses duyduğunu ve ardından kayaların düşmeye başladığını" belirtti. Bir kardeşinin toprak kaymasında öldüğünü diğerininse hastanede olduğunu belirten 22 yaşındaki genç, "Çadırların sağlam olmadığını hissettik. Çünkü etrafımızdaki toprak kaymaya başladı. Annem ve ben sürünerek dışarı çıktık ve güvenli bir alana geçebildik" dedi.

malezya-toprak-kaymasi.jpg

ORMANSIZLAŞTIRMA NEDENİYLE SIK SIK HEYELAN YAŞANIYOR

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise heyelan bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü ve ikinci bir emre kadar Batang Kali bölgesindeki tüm kamp ve rekreasyon alanlarının kapatıldığı duyuruldu.

Selangor eyaletinde süren yoğun ormansızlaştırma sebebiyle daha önce de toprak kaymaları meydana gelmişti.

Malezya'da geçen yıl aşırı yağışlardan sonra meydana gelen seller sebebiyle, 21 bin kişi yerinden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar