Mattis: Anlaşmadan çekilmeyi bir yıl tartıştık

Mattis: Anlaşmadan çekilmeyi bir yıl tartıştık
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 23:55
A+ A-
ABD Savunma Bakanı Mattis, İran'la nükleer anlaşmasından uzun dönemde yetersiz buldukları için çekildiklerini söyledi.

DÜNYA - ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, eski Başkan Barack Obama döneminde İran'la yapılan nükeer anlaşmasını neden feshettiklerinin gerekçelerini açıkladı. 

Mattis, anlaşmasını uzun dönemde yetersiz bulduklarını ve çekilme kararının bir yılı aşkın sürede tartışılarak alındığını söyledi.

Jim Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Senato Tahsisatlar Alt Komitesinde Savunma Bakanlığının 2019 mali yılı bütçe talebine ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Trump’ın dün İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilip Tahran’a uygulanan yaptırımları tekrar devreye sokma karar aldığını hatırlatan Mattis, "İran’ın asla nükleer silah elde etmemesini sağlamak üzere müttefik ve ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. İran’ın kötü niyetli etkisine karşı başkaları ile de çalışacağız" dedi.

Mattis, "nükleer programının yanı sıra balistik füze programı, terör gruplarına desteği, siber saldırı tehditleri ve Körfez'de ticaret gemilerine yönelik tehditler" olmak üzere Tahran yönetiminin beş konuda bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ettiğini savundu.

İran’ın bölgede daha sorumlu davranmasını sağlamak üzere müttefiklerle çalışacaklarını aktaran Mattis, "Çekildik. Çünkü uzun dönemli bir çaba olarak yetersiz bulduk. Bildiğiniz üzere bu acele alınmış bir karar değil. Yönetim bir seneden fazladır görevde ve bir seneden fazla bir süredir müttefiklerimizle bunun (anlaşmanın) eksikliklerini gidermeye çalıştık. Dolayısıyla şu anda bu eksiklikleri ele almak ve onu daha zorlayıcı bir hale getirmek için bir fırsatımız var. Bu çaba hali hazırda Dışişleri Bakanı, Hazine Bakanı ve konu üzerinden çalışan diğerleri tarafından yürütülmektedir" diye konuştu.

Mattis, ABD’nin İran’ı nükleer silah programından alıkoymak üzere müttefiklerle diplomatik baskı uygulamaya devam edeceğini bildirdi.

GENELKURMAY BAŞKANI: BENİM İŞİM POLİTİKAYI DESTEKLEMEK

Bir senatör Genelkurmay Başkanı Duford’a daha önce 'Nükleer anlaşmada kalmanın ABD menfaatine olduğunu söylediğini' hatırlattı. Senatörün, Dunford’a bu düşüncelerinin halen geçerli olup olmadığını sorması üzerine Dunford, "Benim işim politikaları desteklemek ve başkan politikayı değiştirdi" diyerek geçiştirmeye çalıştı. 

Mattis ve Dunford daha önce defalarca katıldıkları Kongre oturumlarında İran nükleer anlaşmasında kalınması gerektiğini savunmuştu. (Kaynak Sputnik) 

Öne Çıkanlar