Meksika'daki göçmen merkezi yangınına cinayet soruşturması açıldı

Meksika'daki göçmen merkezi yangınına cinayet soruşturması açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Meksika'da 39 göçmenin öldüğü, 29 kişinin yaralandığı göçmen merkezi yangınıyla ilgili cinayet soruşturması açıldığı duyuruldu. Soruşturmayı yürüten savcılar, şüphelilerden beşinin Ciudad Juarez'deki tesiste güvenlik görevlisi olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Meksika'da, ABD'nin Teksas eyalet sınırı yakınındaki Ciudad Juarez'de bulunan Ulusal Göç Enstitüsü'nde 27 Mart'ta çıkan ve 39 kişinin öldüğü 29 kişinin de yaralandığı yangınla ilgili savcılar 'cinayet soruşturması' başlattı. Soruşturmayı yürüten savcılar, 39 kişinin ölümünden sorumlu olduğu düşünülen sekiz şüphelinin belirlendiğini aktardı. Şüphelilerden beşinin Ciudad Juarez'deki tesiste güvenlik görevlisi olduğu açıklandı.

'SORUMLULAR YASALARA UYGUN BİÇİMDE CEZALANDIRILACAK'

Konuyla ilgili konuşan Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, sorumluların "yasalara uygun biçimde cezalandırılacağını" söyledi. Orta Amerika ülkesi El Salvador, salı günü yangınla ilgili sosyal medyada yayılan bir görüntü sebebiyle merkezdeki personelin tutumunu kınayarak kapsamlı soruşturma talep etmişti.

Tesisin içindeki güvenlik kameralarından alındığı Meksika İçişleri Bakanı Adan Augusto Lopez tarafından doğrulanan 30 saniyelik videoda, alevler odayı sardığı esnada bir kişinin kapıyı açmaya çalıştığı ancak birkaç korumanın dışarıda dolaştığı görülüyordu.

OBRADOR GAZETECİLERİ SUÇLADI

Görüntülerle ilgili fikri sorulan Meksika Devlet Başkanı gazetecileri, "Göçmenlerin acılarına odaklanmak yerine sansasyon peşinde koşmakla" suçlamıştı. Yetkililer, yangın sırasında göçmen merkezinde bulunan göçmenlerin isimlerini açıklasa da hangilerinin öldüğü veya yaralı kurtulduğu bilgisi paylaşılmadı.

YANGIN SIRASINDA MERKEZDE 68 GÖÇMENİN BULUNDUĞU AÇIKLANDI

Meksikalı yetkililer, yangın sırasında tesiste çoğunluğu Guatemala'dan olmak üzere Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Honduras ve Venezuela'dan gelen toplam 68 göçmenin bulunduğunu açıklamıştı. Devlet Başkanı Obrador ise, yangına "sınır dışı edilmek için bekletilen sığınmacıların sebep olduğunu" savunarak, "Protesto olarak sığınağın kapısına şilteler koyup ateşe verdiler ve bunun yaşanan korkunç trajediye neden olacağını düşünmediler. Sınır dışı edileceklerini öğrendikleri için bunu yaptıklarını düşünüyoruz" demişti.

BIDEN'IN 'GÖÇMEN POLİTİKASINDA YUMUŞAMA' SİNYALİ AKINI HIZLANDIRDI

ABD'nin Meksika sınırında bulunan kenti El Paso ile komşu olan Ciudad Juarez son haftalarda göçmen akınına uğramıştı. Pek çok göçmen, Donald Trump dönemindeki Covid-19 tedbirleri kapsamında "bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için" yürürlüğe konan '42'inci maddenin' göçmenlerin sınır dışı edilmesi için kullanılmasına son verileceği beklentisiyle ABD'nin güney sınırına akın etmişti.

meksika.jpg

Biden yönetimi 42'inci madde uygulamasının durdurulacağını açıklasa da henüz bu yönde somut bir adım atılmış değil. Ancak açıklamanın yapılmasından bu yana, Ciudad Juárez'de kısıtlamaların kaldırılmasını bekleyen göçmenlerin sayısı artış gösterdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar