Miçotakis: Bir gece ansızın gelmekle övünenler bir sabah acı gerçeğe uyanabilirler

Miçotakis: Bir gece ansızın gelmekle övünenler bir sabah acı gerçeğe uyanabilirler
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan Başbakanı Miçotakis bir havacılık tesisine ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "bir gece ansızın geliriz" tehdidine yanıt verdi. Miçotakis "Bir gece ansızın gelmekle övünenler, bir sabah bir sabah acı gerçeğe uyanabilirler" dedi

Artı Gerçek- Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" tehdidine tekrar yanıt verdi.

ABD'li silah şirketi Lockheed Martin'den beşinci güncellenmiş F-16 Viper savaş uçaklarının teslimi nedeniyle Viotia bölgesinde bulunan Yunan Havacılık Endüstrisi tesisine giden Miçotakis "Bir gece ansızın gelmekle övünenler, bir sabah uyandıklarında kendilerini acı bir gerçeğin içinde bulabilirler" dedi.

'ÜLKEMİZ ABSÜRTLE DİYALOG KURMAZ'

Türkiye'nin, "uluslararası hukuk, Yunanistan'ın güçlenen silahlı kuvvetleri ve güçlü müttefikleri" sebebiyle geri adım atmak zorunda kalacağını savunan Miçotakis Yunanistan'ın "açık tehditlere ve tüm övüngen kavgacı tavırlara karşı kararlı bir hazırlıkla yanıt verdiğini" söyledi.

Yunanistan'ın muhafazakar başbakanı "Bir kez daha söyleyeyim. Bizim ülkemiz absürtle diyalog kurmaz" ifadelerini kullanarak "Yunanistan hava sahası hiç korunmadığı kadar iyi korunuyor" dedi.

Erdoğan 6 Eylül'de Yunansitan'ın Türk savaş uçaklarına radar kilidi atması sonrasında yaptığı açıklamada "Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Eğer bir gece ansızın gelebiliriz diyebiliyorsak, vakti saati geldiğinde bunu söyledim bir gece ansızın gelebiliriz. Niye? Ellerinde bu adalar var, adalarda bu üsler var falan filan. Buralardan hareketle bize karşı bu tür gayrimeşru tehditler devam ederse sabrın da bir sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda biz ne diyoruz ‘Sabrın sonu selamettir.' Biz de o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu da Yunanistan'ın ben bildiğine inanıyorum. O vakit gelirse gereği yapılır çünkü bizim uçaklarımıza böyle radar kilitlemesi gibi adımları atmak hayra alamet değil" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar