Midilli adası açıklarında göçmen faciası: 17 ölü

Midilli adası açıklarında göçmen faciası: 17 ölü
Midilli Adası açıklarında göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu biri çocuk 17 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Teknenin batması sonucu Ege Denizi'nde kaybolan 10'dan fazla göçmen ise aranıyor.

Artı Gerçek - Yunanistan Sahil Güvenliği Ege Denizi'ndeki Midilli adası açıklarında yaklaşık 40 göçmeni taşıyan bir teknenin kötü hava koşulları nedeniyle sabah saatlerinde battığını duyurdu.

Yunan yetkililer batan teknedeki 16 kadın göçmen ile bir erkek çocuğunun cesedini bulduklarını, 10 kadın göçmenin ise kurtarıldığını açıkladı.

Geri kalan ve denizde kaybolan 10'dan fazla göçmen için başlatılan arama çalışmaları ise sürüyor.

EGE'DE BİR GÜN İÇİNDE İKİNCİ GÖÇMEN FACİASI

Son olay bir gün içinde Ege Denizi'nde yaşanan ikinci göçmen faciası oldu.

Çarşamba günü Yunan yetkililer ülkenin güneyindeki Kythira adası (Çuha Adası) açıklarında kötü hava koşulları nedeniyle bir göçmen teknesinin battığını ve aralarında 18 yaşından küçük çocukların da olduğu 80 göçmenin kurtarıldığını duyurmuştu. Bu teknede olduğu belirtilen ve denizde kaybolan 15 göçmen için de arama çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

YUNAN BAKANDAN TÜRKİYE'YE SUÇLAMA

Yunanistan 2015 ve 2016 yıllarında Suriye, Irak ve Afganistan'daki yoksulluk ve savaştan kaçan milyonlarca kişinin Avrupa'ya yaptığı göç yolculuğunun merkezi olmuştu. Çoğunlukla Türkiye yoluyla ülkeye yaklaşık bir milyon kişi sığınmıştı. O zamandan beri bu sayı azalsa da Yunan yetkililer son dönemde ülkeye ulaşan göçmenlerin sayısının arttığını söylüyor.

Perşembe günü Yunanistan Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis, Türkiye'yi insan kaçakçılarını engellememekle suçlayıp Ankara'yı Avrupa Birliği ile göçmen ve mültecileri engellemek konusunda yaptığı 2016 tarihli anlaşmaya uymaya çağırdı.

Plakiotakis "Türk sahil güvenliği bu eylemleri önlemedikçe, kaçakçılar güvenlik önlemleri olmadan talihsiz insanları hava şartlarına dayanamayan teknelere yığacaklar” dedi.

Son yıllarda insan kaçakçılığına karşı önlemlerini arttırdığını savunan Türkiye ise Yunanistan'ı göçmenleri sınırdan geri itmekle ve göçmen teknelerini batırmakla suçluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar