Paris saldırısında Kürt sanatçı Mîr Perwer de öldü

Paris'teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne Wlliam M.'nin gerçekleştirdiği silahlı saldırıda üç kişi öldü. Ölenlerden birinin Kürt sanatçı Mîr Perwer olduğu belirlendi.

Artı Gerçek- Fransa'nın başkenti Paris'te, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'nin hedef alındığı silahlı saldırıda üç kişi öldürüldü. Fransa'da yaşayan yazar İbrahim Seydo Aydoğan ölenlerin kimliğine dair bilgileri paylaştı.

Rudaw yayına katılan Aydoğan, öldürülen kişilerin Kürt aktivistler olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"2 kişinin ismini biliyoruz, biri Evin adlı bir kadın diğeri ise genç sanatçı Mîr Perwer. Diğeri de bir erkek. Hepsi Türkiye nüfusuna kayıtlı."

Saldırının ırkçı saiklerle düzenlenmiş olabileceğinin inceleneceği belirtilirken, Aydoğan, saldırganın bölgedeki başka Kürtlere saldırmak istediğini ancak amacına ulaşamadan etkisiz hale getirildiğini şöyle aktardı:

'BÜYÜK BİR KATLİAM YAPMAK İSTİYORDU'

"Ben olay yerine varınca polis onu tutuklamıştı. Profesyonel birine benziyordu. Çok planlı ve hazırlıklı gelmiş. Çantasında çok fazla şarjör vardı, gelip Kürt dükkanlarına saldırarak büyük bir katliam yapmak istiyordu. Bildiğimiz kadarıyla 2 şarjör boşaltmış.

Derneğin karşısındaki dükkana yönelip Kürt gençleri de öldürmek istemiş. Ama Kürt gençler onun üzerine atlayıp onu yakalamış. Üzerinde durarak polisin gelmesini beklemişler.”

Öte yandan öldürülen Kürt Şarkıcı Mîr Perwer'in Ahmet Kaya'nın Mezarı başında "Ağladıkça" şarkısını söylediği görüntülere erişildi.

Perwer'in 2019'dan bu yana Youtube ve çeşitli platformlarda yayınlanmış birçok şarkısı bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar