Moskova, 'Ukrayna'da çocuk hastanesi vurmadığında' ısrar etti: Biden 'Rusya'nın vahşetinin korkunç bir hatırlatıcısı' dedi

Moskova, 'Ukrayna'da çocuk hastanesi vurmadığında' ısrar etti: Biden 'Rusya'nın vahşetinin korkunç bir hatırlatıcısı' dedi
Rusya'nın Ukrayna'ya füze saldırıları düzenlemesi sırasında başkent Kiev'deki Ohmatdit Çocuk Hastanesi'nin kısmen enkaza dönmesi uluslararası infial yaratırken, Moskova'nın çocuk hastanesini vurduğunu yalanlamasına rağmen uluslararası gerilim tırmanıyor.

Artı Gerçek - Hindistan Başbakanı Narendra Modi savaşın başlamasından beri ilk kez Moskova'yı ziyaret ederken, Rusya'nın düzenlediği füze saldırıları sonrası Ukrayna'dan gelen görüntülerin, bugün ABD'deki NATO zirvesine damga vurması bekleniyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in yönetimi, ülke çapında en az 41 kişinin öldüğü, 190 kişinin yaralandığını söylediği saldırılarla ilgili Rusya'yı "insanlığa karşı suç işlemekle" itham edip Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den "elleri kanlı suçlu" diye söz etti.

Bugün yas ilan edilen Kiev'de en az iki yetişkinin öldüğü Ohmatdit Çocuk Hastanesi'nin enkazını kaldırma, yaralarını sarma çalışmaları sürerken, Zelenskiy'den ileri giden ABD Başkanı Joe Biden, "Rusya'nın vahşetinin korkunç bir hatırlatıcısı" dedi.

'UKRAYNA HAVA SAVUNMASINI GÜÇLENDİRECEK YENİ ÖNLEMLER'

NATO'nun kuruluşunun 75. yıldönümü vesilesiyle üye ülkelerin liderlerini Washington'da ağırlayacak olan Biden, zirveye katılacak Zelenskiy'e "Kiev'e desteklerinin sarsılmaz olduğunu net şekilde ileteceğini söyleyerek" şöyle devam etti:

"Müttefiklerimizle birlikte, şehirlerini ve sivillerini Rus saldırılarından korumaya yardımcı olmak amacıyla Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmeye yönelik yeni önlemleri açıklayacağız. ABD, Ukrayna halkının yanındadır."

"Dünyanın bu önemli anda Ukrayna'nın yanında durmaya devam etmesi ve bizim Rusya'nın saldırganlığını göz ardı etmememiz kritik önem taşıyor."

RUSYA'YA GÖRE NATO'NUN TEDARİK ETTİĞİ HAVA SAVUNMA FÜZESİ

Dün çocuk hastanesi vurduklarını yalanlayan Rusya Savunma Bakanlığı, "Kiev'deki yıkıma ilişkin yayımlanan çok sayıda fotoğraf ve video, Ukrayna hava savunma sistemlerinin fırlattığı füzenin düşmesinden kaynaklandığını doğruluyor" dedi.

Ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, çocuk hastanesindeki patlamaya, "NATO'nun Ukraynaya'ya tedarik ettiği NASAMS hava savuna füzesinin" yanlış yere düşmesinin neden olduğunu söyledi. Bunun, kimliklerini açıklamadığı "çok sayıda tanık tarafından doğrulandığını" dile getiren Zaharova, Zelenskiy'i trajediyi propaganda amacıyla istismar etmekle suçladı.

BM: MUHTEMELEN RUS FÜZESİ

Bugün Birleşmiş Milletler'in (BM) Ukrayna'daki insan hakları izleme misyonu, "çocuk hastanesine muhtemelen Rusya'nın saldırdığını, analizlere göre saldırının muhtemelen bir Rus füzesinin doğrudan isabetinden kaynaklandığını" açıkladı.

BBC, SBU İLE HEMFİKİR: RUS KH-101 FÜZESİ

BBC Teyit Servisi, füzenin çocuk hastanesine isabet etmesi öncesi görüntülerini 6 mühimmat uzmanına izlettiğini, "hepsinin bunun hava savunma füzesi olmadığında sözbirliği ettiğini, 4'ünün Rus Kh-101 füzesi olma ihtimali üzerinde durduğunu" aktardı.

Ukrayna Güvenlik Teşkilatı (SBU) da sahada "Kh-101'in seri numaralı arka kısmının parçaları ve yönlendirme sisteminin bir parçasına" ulaştığını iddia etti.

KREMLİN: SİVİL DEĞİL, ASKERİ HEDEFLERİ VURUYORUZ

Ancak Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugünkü basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'daki sivil hedeflere saldırmadığı ısrarını yineledi.

Peskov, Rusya'nın çocuk hastanesini kasten vurduğuna dair Kiev'in suçlamaları sorulduğunda, "Size, Rusya Savunma Bakanlığı'nın sivil hedeflere saldırmayı kesinlikle dışlayan ve burada düşen bir füzesavar sisteminin sözkonusu olduğunu belirten açıklamalarını rehber edinmenizi tavsiye ediyorum" yanıtını vererek ekledi:

"Sivil hedeflere saldırmadığımız konusunda ısrar etmeye devam ediyoruz. Kritik altyapı tesislerine, rejimin askeri potansiyeliyle şu ya da bu şekilde bağlantılı olan askeri hedeflere yönelik saldırılar yapılıyor."

'KAN ÜZERİNE KURULU HALKLA İLİŞKİLER GÖSTERİSİ'

Ardından TV'ye verdiği röportajda daha sert konuşan Peskov, "Kiev, bu trajediyi, Zelenskiy'in NATO zirvesine katılması vesilesiyle halkla ilişkiler gösterisi olarak kullanıyor, kan üzerine kurulu bir halkla ilişkiler gösterisi. Hava savunma füzesinin yanlış kullanıldığı ve bu nedenle çocuk hastanesini vurduğu açık" dedi.

'RUSYA'YI DÜŞMAN İLAN EDEN NATO'NUN ZİRVESİNİ TAKİP EDECEĞİZ'

Basın toplantısında 9-11 Temmuz'da Washington'ın evsahipliğindeki NATO zirvesine de değinen Peskov, "Moskova'nın mümkün olduğu kadar yakından takip edeceğini, zira ittifakın Rusya'yı düşman olarak gördüğünü" belirtti.

Kremlin Sözcüsü "Bu, Rusya'yı savaş alanında stratejik yenilgiye uğratma hedefini defalarca açıkça ilan eden bir ittifaktır. Ve bu, Ukrayna çatışmasına Ukrayna tarafında doğrudan müdahil olan bir ittifaktır" dedi. (Reuters, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar