Moskova'ya İHA saldırısı yapıldı, Kırım'da mühimmat deposu vuruldu

Rusya, Ukrayna'nın başkent Moskova ve Kırım'da yeni İHA saldırıları yaptığını duyurdu. Ukrayna da Rusya'nın yine Odessa kentinde bazı hedefleri vurduğunu açıkladı

Artı Gerçek - Rusya'nın başkenti Moskova'da, Ukrayna'nın iki insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlediği, ölü veya yaralı bulunmadığı açıklandı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, yerel saatle 04:00 (TSİ 04:00) sıralarında Moskova'ya iki İHA'yla saldırı yapıldığını duyurdu. İHA'ların boş iki binaya çarptığını kaydeden Sobyanin, saldırılar neticesinde ölü veya yaralının bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da İHA saldırılarının Ukrayna tarafından yapıldığı aktarılarak "Kiev rejiminin önlenen terör saldırısında can kaybı olmadı." ifadesine yer verildi. TASS haber ajansı bir İHA'nın da Savunma Bakanlığı yakınına düştüğünü söyledi. Ukrayna konuyla ilgili yorum yapmadı. Kiev yönetimi Rusya içindeki saldırıların sorumluluğunu nadiren üstleniyor.

KIRIM'DA MÜHİMMAT DEPOSU İHA'YLA VURULDU

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da ise bir mühimmat deposunun ise İHA'yla vurulduğu açıklandı. Rusya'nın atadığı Kırım Valisi Sergey Aksenov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir İHA'nın Canköy'deki mühimmat deposunu vurduğunu kaydetti, saldırılarda bir evin de zarar gördüğünü bildirdi. Aksenov, civardaki köylerdeki kişilerin başka yerlere tahliye edildiğini ifade etti. Rusya'nın Canköy'de bir askeri hava üssü bulunuyor.

RUSYA: KIRIM'DA 17 İHA'YI ETKİSİZ HALE GETİRDİK

Rusya Savunma Bakanlığı da 24 Temmuz gecesi Ukrayna tarafından yarımadaya saldırı girişiminde bulunulduğunu belirtilerek "14 Ukrayna İHA'sı elektronik harp araçlarıyla engellendi. Bunlardan 11’i Karadeniz'e, 3 tanesi de Kırım topraklarına düştü" ifadeleri kullanıldı. Bakanlık ayrıca Rus hava savunma sistemleri tarafından 3 İHA'nın da vurulduğunu söyledi.

UKRAYNA: ODESSA'DA TAHIL HANGARI YOK EDİLDİ, ALTI KİŞİ RUS SALDIRISINDA YARALANDI

Ukrayna ise güney Odessa bölgesine yönelik yeni Rus insansız hava aracı saldırılarında altı kişinin yaralandığını ve bir tahıl hangarının tahrip edildiğini açıkladı. Açıklamada ülkenin Tuna nehri üzerindeki liman altyapısının da hedef alındığı belirtildi. Ukrayna'nın Odessa Bölgesi Askeri İdare Başkanı Oleg Kiper, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin dün gece Odessa bölgesine bir saldırı daha düzenlediğini belirtti. Kiper, Rusların Tuna Nehri’nin liman altyapısını hedef aldığına dikkati çekerek, "Ruslar 4 saat boyunca Şahed insansız hava araçlarıyla limanlara saldırdı. 3 İHA, hava savunma güçlerimizce imha edildi" ifadesini kullandı. Saldırılar sonucu 6 kişinin yaralandığı bilgisini paylaşan Kiper, tahıl yüklü bir hangarın tahrip edildiğini ve depolama tanklarının zarar gördüğünü kaydetti.

trrtytyrtr.jpg
Odessa'daki saldırı sonrasında zarar gören depolama tankları (Reuters)

Rusya geçen hafta Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekildiğinden bu yana Ukrayna'nın Karadeniz'deki başlıca limanlarının bulunduğu Odessa bölgesine neredeyse sürekli saldırılar düzenliyor.

ZELENSKİY ODESSA'DAKİ KATEDRALİN VURULMASINA MİSİLLEME SÖZÜ VERDİ

Pazartesi günkü saldırı, Rusya'nın Odessa'yı füze saldırılarıyla hedef alarak tarihi bir katedrali tahrip etmesinden sadece bir gün sonra gerçekleşti. BM'nin kültür ajansı Unesco, Odessa'nın tarihi merkezine yapılan saldırı nedeniyle "dehşete düştüğünü ve en güçlü ifadelerle saldırıyı kınadığını" söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy saldırıya misilleme sözü vermişti. Zelenskiy dün gece yaptığı açıklamada "Tüm bu füzelerin hedefi sadece şehirler, köyler ya da insanlar değil. Hedefleri insanlık ve tüm Avrupa kültürümüzün temelleridir" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar