Nergis Muhammedi'nin ailesi: 'Nobel Barış Ödülü onuru İran'ın cesur kadınlarının'

Nergis Muhammedi'nin ailesi: 'Nobel Barış Ödülü onuru İran'ın cesur kadınlarının'
2023 Nobel Barış Ödülü'nü kazanan İranlı insan hakları savunucusu Nergis Muhammedi'nin ailesi yaptıkları açıklamada "ödülünün onurunun İran'ın cesur kadın ve kız çocuklara" ait olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - İran'dan bu yılki Nobel Barış Ödülü'nü başkent Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutuklu olan kadın hakları savunucusu Nergis Muhammedi'ye verilmesine ilk tepki geldi. Yarı resmi haber ajansı Fars Muhammedi'nin "ulusal güvenliğe karşı eylemleri" nedeniyle ödüllendirildiğini savundu. İranlı resmi yetkililer henüz bir açıklama yapmazken, Muhammedi'nin ailesi ise yaptıkları açıklamada ödülün hem Nergis Muhammedi'yi hem de İranlı kadınların başlattığı "Jin, Jiyan, Azadî (Kadın, Yaşam, Özgürlük) hareketini güçlendireceğini söyledi.

FARS HABER AJANSI: BATILILARDAN ÖDÜLÜNÜ ALDI

Yarı resmi İran haber ajansı Fars, Nobel Barış Ödülü'nün Muhammedi'ye verilmesine ilişkin haberinde "Nergis Muhammadi Batılılardan ödülünü aldı" ifadelerini kullandı. Ajans, Muhammedi'nin "ulusal güvenliğe karşı eylemleri nedeniyle birçok kez manşetlere çıktığını" da söyledi.

AİLESİ: İRAN'IN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE TARİHİ BİR AN

Nergis Muhammedi'nin ailesi ise Nobel Barış Ödülü'nün cezaevindeki İranlı insan hakları savunucusuna verilmesinin İran'ın özgürlük mücadelesi için "tarihi ve derin bir an" olduğunu söyledi. Ancak Tahran'da tutuklu bulunan Muhammadi'nin bu "olağanüstü anı" paylaşamamasından üzüntü duyduklarını da ifade ettiler. Muhammadi'nin ailesi, resmi Instagram sayfasından yaptıkları paylaşımda, barış ödülü onurunun tüm İranlılara, özellikle de "özgürlük ve eşitlik mücadelesindeki cesaretleriyle dünyayı büyüleyen İran'ın cesur kadın ve kız çocuklara" ait olduğunu söyledi.

ERKEK KARDEŞİ: BELKİ DE CEZEVİNDEN HİÇ ÇIKAMAYACAK

Nergis Muhammadi'nin erkek kardeşi Hamidrıza ise kız kardeşinin Nobel Barış Ödülü aldığı haberiyle uyandıktan sonra çok sevindiğini söyledi. Norveçli yayın kuruluşu NRK'ya verdiği demeçte ödülün İran'daki hak savunucularının hayatlarını daha güvenli hale getireceğini umduğunu söyledi. "Sevinç çok büyük. Nergis adına çok mutluyum" diyen Hamidrıza Muhammedi kız kardeşininin haberi hemen alıp almayacağını bilmediğini ama muhtemelen birilerinin ona cezaevinde haberi aktaracağını söyledi. "Belki de cezaevinden hiç çıkamayacak. Bu rejim altında serbest bırakılabileceğini söylemek zor" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

2023 Nobel Barış Ödülü, kadın hakları konusundaki çalışmalarından dolayı cezaevinde bulunan İranlı insan hakları savunucusu Nergis Muhammedi'ye verildi. Norveç Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, ödülün, Muhammedi'nin İran'da "baskı altındaki kadınlar için gösterdiği mücadele dolayısıyla" verildiği belirtildi. Açıklamada, ödülü kazanan Muhammedi'nin "herkes için insan hakları ve özgürlükleri teşvik etme mücadelesinde" bulunduğu vurgulandı.

İran'da hak savunucusu kimliğiyle ön plana çıkan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı Nergis Muhammedi, 2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi ile kadın haklarıyla ilgili gerçekleştirdiği çalışmalarıyla tanınıyor. Muhammedi, "ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmak ve rejime karşı propaganda" gibi suçlamalarla ilk olarak Eylül 2011'de 6 yıl hapse mahkum edilmişti. Muhammedi şu anda son 12 yıllık hapis cezasını çekiyor. "Rejime karşı propaganda" ve "yetkililere karşı iftira" ile suçlanan Muhammedi, İran'da toplamda 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Muhammedi, cezaevinde de ciddi sağlık sorunları geçirmişti.

Halen cezaevinde bulunan Muhammedi, özellikle son aylarda İran'daki cezaevleri ve gözaltı merkezlerinin durumu ile mahkum ve tutuklulara yönelik şiddete ilişkin cezaevinden çok sayıda mektup göndermiş ve bu mektuplar, BBC gibi uluslararası medya kuruluşlarında yayımlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar