Musul'da sivillerin bombalanmasına Rusya'dan tepki

Musul'da sivillerin bombalanmasına Rusya'dan tepki
ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçlerinin Musul'da sivilleri bombaladığının ortaya çıkmasının ardından, Rusya ABD'yi eleştirdi. DÜNYA-...

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçlerinin Musul'da sivilleri bombaladığının ortaya çıkmasının ardından, Rusya ABD'yi eleştirdi.

DÜNYA- ABD, Musul'da yüzlerce sivilin öldürüldüğü hava saldırısıyla ilgili, "Sivil ölümleri önlemek zor" açıklaması yaparken, Rusya, ABD'yi ve ölümlere sessiz kalanları eleştirdi: Sizde hiç utanma yok mu?

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Musul’da "son derece yüksek standartlar" uygulansa bile hava saldırılarında sivil kayıplarını önlemenin zor olacağını söyledi.

Votel, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde Ortadoğu'nun güvenlik durumu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Votel'e birçok vekil Musul'un batı yakasında ve geçen haftalarda Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyon hava saldırılarının neden olduğu sivil kayıplarını sordu.

ABD'li komutan koalisyonun hava saldırılarında sivillere yönelik hassasiyet bakımından "yüksek standartlarının" bulunduğunu ancak söz konusu saldırıların sebep olduğu "talihsiz sivil kayıplarını" gelecekte önlemek amacıyla inceleme ve soruşturmalar yürüttüklerini söyledi. IŞİD'in sivilleri kalkan olarak kullandığını savunan Votel, "Onlar (IŞİD) bizim sivil kayıplarını önlemek için yüksek standartlarla operasyon yapma kaygılarımızı onlara karşı yürüttüğümüz harekattan bizi alıkoymak üzere kullanmaya çalışıyorlar" dedi.

‘ZOR AMA DENEYECEĞİZ'

Votel şöyle devam etti:

"Bizim sivil kayıplarına yönelik hassasiyetimizi kullanacaklarına inanıyorum ve kullanıyorlar da. Yoğun nüfuslu bölgelere girdikçe yaptığımız işlerde son derece yüksek standartlarımızı uygulamamız zor olacak. Ama deneyeceğiz."

Votel Irak ordusunun Musul'un batısında 37 gün içerisinde 284 asker kayıp verirken 1600 askerin de yaralandığını kaydetti. Votel, ayrıca Musul operasyonunun başlangıcından bu yana 490 Irak askerinin öldüğü 3 bin askerin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

RUSYA: SİZDE HİÇ UTANMA YOK MU?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Musul’daki insani sorunların çözümünü Irak yönetimine yükleyen Pentagon’u eleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Halep'tekine benzer insani koridorların Musul'da da oluşturması yönündeki sorulara yanıt verirken, insani yardım koordinasyonundan Irak hükümetinin sorumlu olduğunu açıklamıştı.Pentagon'un bu açıklamasını değerlendiren Zaharova, "Sivil toplum örgütleri, insan hakları savunucuları nerede? Halep'e ağıt yakanlar nerede? Siz de mi ABD Savunma Bakanlığı'nın bu ifadelerinden utanç duyuyorsunuz? Şunu bilin ki bu, düşünsel ve fiziksel olarak kendini savunacak güçte olmayan tüm ülkeleri aynı son bekliyor: Kullanılıp atılacaklar" dedi.

Öne Çıkanlar