Hizbullah lideri Nasrallah'tan bölgesel savaş uyarısı

Hizbullah lideri Nasrallah'tan bölgesel savaş uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
7 Ekim sonrasında ilk kez halka seslenen Hizbullah'ın lideri Nasrallah, Aksa Tufanı saldırıları için "Karar yüzde 100 Filistinlilerindi" dedi. Hizbullah lideri, Gazze'deki İsrail saldırılarının sürmesi halinde bölgesel savaş çıkabileceği uyarısı yaptı.

Artı Gerçek - Lübnan merkezli Şii direniş örgütü Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, 7 Ekim'den sonra yaptığı ilk konuşmada İsrail ve ABD'ye bölgesel savaş uyarısında bulundu. Gazze'deki savaştan ABD'nin sorumlu olduğunu söyleyen Nasrallah, "Siz Amerikalılar Gazze'ye yönelik saldırganlığı durdurabilirsiniz çünkü bu sizin saldırganlığınız. Bölgesel bir savaşı her kim durdurmak istiyorsa -ve Amerikalılara sesleniyorum- Gazze'deki saldırganlığı hızla durdurmalıdır" çıkışı yaptı.

'SAVAŞA ZATEN 8 EKİM'DE GİRDİK'

Hizbullah'a "savaşa girme" çağrılarının yapıldığını ancak savaşa 8 Ekim'den itbaren zaten girdiklerini söyleyen Nasrallah, İsrail ordusunu ülkenin kuzey sınırında "oyaladıklarını" belirtti. Nasrallah, Direniş Ekseni'nin Irak, Suriye ve Yemen'deki saldırılarına da dikkat çekti.

'TAVRIMIZ GAZZE'DE ATEŞKESE BAĞLI' İMASI

Nasrallah, Lübnan cephesinde gerilimin tırmanmasını da "gerçekçi bir ihtimal" olarak niteleyerek, "yaşanacakların Gazze'de olacaklara bağlı olduğunu" söyledi; "Lübnan cephesinde tüm seçenekler masadadır" dedi.

'YÜZDE 100 FİLİSTİNLİLERİN KARARI'

Hizbullah lideri, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin 7 Ekim'de düzenlediği Aksa Tufanı saldırılarını önceden kendilerine haber vermediklerini de belirtti. Nasrallah, "Karar yüzde 100 Filistinlilerindi" ifadelerini kullanarak "operasyonun başarısının da bu gizlilik sayesinde geldiğini" savundu.


Hizbullah liderinin Beyrut ve Tahran'da dev ekranlardan yayınlanan, tüm dünyada da yakından takip edilen konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

KONUŞMASINA BAŞSAĞLIĞI VE TEBRİK İLE BAŞLADI

Nasrallah Beyrut'ta binlerce kişinin dinlediği konuşmasına, İsrail'le son günlerde çatışmalarda ölen direniş örgütü savaşçıları için başsağlığı dileyerek başladı. Meydana bilinmeyen bir yerden video ile bağlanan Nasrallah, Hizbullah'ın da kayıp verdiğini hatırlatarak "El Aksa Tufanı mücadelesi birden fazla cepheye yayıldı" dedi.

Konuşmasının başında Gazze ve Batı Şeria'da öldürülen kişilerin ailelerine hem başsağlığı dileyen hem de onları "tebrik eden" Nasrallah, İsrail'e karşı savaşa katıldıkları için "Iraklılara ve Yemenlilere teşekkür ettiğini" söyledi.

FİLİSTİN DAVASINA BAĞLILIĞINI YİNELEDİ

Hizbullah lideri, Filistin davasına bağlılığını yineleyerek "Bu, insani, etik ve dini düzeylerde kesintisiz bir mücadele" ifadelerini kullandı. Filistin davasının sebeplerinin olabildiğine açık, dürüst ve asil olduğunu belirten Nasrallah, "Asıl gücümüz, bu davaya olan katı inancımızdan, değişmeyen kanaatimizden, adanmışlığımızdan ve bağlılığımızdan geliyor" diye konuştu.

'HAMAS'IN GİZLİ TUTMASI KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEDİ'

Nasrallah, "Bu operasyonu başlatma kararı yüzde 100 olarak Filistinlilerindi. Bu kararı alanlar, bunu herkesten gizledi. Operasyon bu nedenle bu kadar başarılı oldu" ifadelerini kullandı. Hizbullah lideri, "Operasyonun gizliliği, Direniş Ekseni'nde kimseyi rahatsız etmedi" dedi.

'DEPREM YARATTI'

7 Ekim saldırılarının İsrail'de bir "deprem" yarattığını söyleyen Nasrallah, "El Aksa Siyonist rejimin zayıflığını ifşa etti" diye konuştu.

'HAMAS'IN KARARI DOĞRUYDU'

Aksa Tufanı saldırılarının İsrail'le mücadelede yeni bir tarihsel dönemi başlattığını söyleyen Nasrallah, "Hamas'ın kararı doğruydu, akıllıca ve cesurcaydı. Doğru zamanda geldi" çıkışı yaptı.

Nasrallah, "İsrail'in yaptığı en büyük hatalardan birinin ulaşamayacağı hedefler belirlemek" olduğunu söylerken, "İsrail rehineleri sadece müzakere yoluyla alabilir" dedi.

'GAZZE'DEKİ SAVAŞTAN ABD SORUMLU'

"Gazze'deki savaştan tamamen ABD sorumludur" diyen Nasrallah, şu anki savaşı da Washington'ın yönettiğini savunarak Irak'ta Amerikan üslerine düzenlenen saldırıları "isabetli" diye niteledi.

İKİ HEDEF AÇIKLADI

Nasrallah'ın "Kim savaşa girerse bu insanlığın gerekliliğidir" sözleri dikkat çekti. Hizbullah lideri, "Birinci hedef Gazze'ye yönelik saldırının durması, ikinci hedef Gazze'deki direnişin zafer kazanmasıdır" diye konuştu. Nasrallah, "Gazze'de şu an olanlar önceki savaşlar gibi değil, bu belirleyici bir savaş" dedi.

İslam ülkelerine İsrail'e petrol ve gıda ihracatı yapmamaları yönünde çağrıda bulunan Nasrallah, Gazze-Mısır sınırındaki Refah kapısına da dayanılması çağrısı yaptı.

'BİZ ZATEN SAVAŞA GİRDİK'

Nasrallah, kendilerinin 7 Ekim'den sonra savaşa zaten girdiklerini söyledi. Sınırda tırmanan gerilime dikkat çeken Hizbullah lideri, "Biz ikinci günde, 8 Ekim'de savaşa girdik" ifadelerini kullandı. "Lübnan cephesinde yaşananlar 1948'den beri görülmedi" diyen Nasrallah, "Lübnan cephesinde yaşananların bununla sınırlı kalmayacağını" ekledi.

'İSRAİL ORDUSUNU OYALIYORUZ'

Hizbullah lideri, faaliyetleri ile İsrail'i askerlerini kuzey sınırında tutmak zorunda bıraktıklarını, bu sayede Gazze ve Batı Şeria'ya odaklanmasının engellendiğini söyledi. Nasrallah, İsrail'in deniz gücünün yarısının ve hava kuvvetlerinin önemli bir kısmının da Lübnan'da kendileri ile savaşa odaklandığını ekledi. "Bunlar Lübnan direnişinin doğrudan başarısının göstergeleri" diyen Nasrallah, İsrail'in Lübnan sınırındaki sivil yerleşimleri tahliye etmek zorunda kaldığını da hatırlattı.

'LÜBNAN CEPHESİNDE SAVAŞ TIRMANABİLİR'

Nasrallah, "Lübnan cephesinde daha fazla tırmanış gerçekçi bir ihtimaldir" derken, kendilerine Batı ülkelerinden her gün savaşın yayılmaması için mesaj geldiğini söyledi. Hizbullah lideri, "Eğer İsrail Lübnan'a karşı önleyici bir vuruş gerçekleştirirse, tarihinin en büyük hatasını yapar" dedi.

'LÜBNAN CEPHESİNDE TÜM SEÇENEKLER MASADA'

Lübnan cephesinde yaşanacakların Gazze'de olacaklara bağlı olduğunu vurgulayan Nasrallah, "Lübnan cephesinde tüm seçenekler masadadır" dedi.

'HER KİM BÖLGESEL SAVAŞI DURDURMAK İSTİYORSA'

"Bölgesel bir savaşı her kim durdurmak istiyorsa, Gazze'deki saldırganlığa son vermelidir" diyen Nasrallah, savaşın tırmanma riski karşısında ABD ve İsrail'e meydan okuyarak "Sizi 1980'lerin başında yenilgiye uğratanlar hâlâ hayatta. Amerikan gemilerine de hazırlıklıyız, Amerikan gemileri bizi korkutmuyor" diye konuştu.

Nasrallah konuşmasına, "Yakında Gazze'nin zaferi için biraraya geleceğiz" diyerek son verdi.

DÜN İLK KEZ SİHA KULLANDILAR

Nasrallah'ın konuşması, Hizbullah'ın Hamas'la dayanışma için İsrail'e karşı Lübnan sınırından yeni bir cephe açıp açmayacağı açısından tüm dünyada yakından takip ediliyordu.

Hamas, İran ve Suriye ile birlikte Ortadoğu'daki 'Direniş Ekseni'nin en kilit aktörlerinden biri olan Hizbullah, 7 Ekim sonrasında İsrail'le sınırda çatışmalara girse de her iki taraf da karşılıklı ateşi bugüne dek sınırlı tutmuştu.

Nasrallah'ın konuşması öncesinde ise Hizbullah dün, sınırda İsrail işgali altında olan bölgelerdeki İsrail ordusu mevzilerine eş zamanlı olarak 19 saldırı düzenlediğini açıkladı. Örgüt bu saldırılarda, üç haftadır ilk kez SİHA da kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar