Rusya'nın uyarısına rağmen Batı, Kiev'e ek hava savunma sistemi gönderiyor

Rusya'nın uyarısına rağmen Batı, Kiev'e ek hava savunma sistemi gönderiyor
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere, Fransa, Kanada ve Hollanda, Kiev yönetimine milyonlarca dolarlık ek hava savunma sistemleri göndereceğini açıkladı. Rusya'dan ise "Ukrayna, NATO'ya kabul edilirse Üçüncü Dünya Savaşı çıkar" uyarısı geldi.

Artı Gerçek - Kırım'daki Kerç Köprüsü'ne 8 Ekim'de yapılan bombalı saldırıya, Rusya'nın başkent Kiev dahil çok sayıda kenti 100 'den fazla füzeyle bombalayarak yanıt vermesinin ardından, Ukrayna'nın Batılı müttefiklerinden peş peşe bu ülkenin hava savunma sistemini güçlendirmek için yeni silah yardımı sözleri geldi.

Rusya'dan bu adımların savaşı daha da kızıştıracağı, Rusya ile Batı ülkeleri arasında doğrudan çatışma riskini güçlendireceği uyarılarına rağmen İngiltere, Fransa, Kanada ve Hollanda aralarında füze ve radarların yer aldığı yeni hava savunma sistemlerini Kiev'e gönderme sözü verdi.

Almanya ise halihazırda kısa mesafeden havadan-havaya taktik saldırı füzelerine sahip IRIS-T SLM hava savunma sistemini Ukrayna'ya gönderdi. Ukrayna ordusu 4 adet sistemden oluşan ilk partinin çarşamba günü Ukrayna'ya ulaştığını açıkladı.

İNGİLTERE, AMRAAM FÜZELERİ VE YÜZLERCE İHA VERECEK

Yeni hava savunma sistemlerini tedarik sözü, NATO Savunma Bakanları'nın Brüksel'deki toplantısında yapıldı. İngiltere Rusya'nın seyir füzelerini vurma kapasitesine sahip yeni hava savunma sistemi füzelerinin yanı sıra Kiev'in bilgi toplama ve lojistik kabiliyetini artırma amacıyla yüzlerce insansız hava aracı (İHA) bağışlayacağını ayrıca daha önce verdiği 64 adet Howitzer obüslerine 18 adet daha ek yapacağını duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace "Rusya'nın Ukrayna'daki sivil yerlere yönelik ayrım gözetmeyen saldırıları bu ülkenin kendisini savunmasına yönelik daha fazla desteği gerektirdi. Bu silahlar Ukrayna'nın ülke semalarını savunmasına yardım edecek ve füze saldırılarına yönelik savunmasını güçlendirecek" dedi.

Wallece Ukrayna'ya verilecek "gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze' anlamına gelen AMRAAM füzelerinin, Ukrayna'ya daha önce gönderilen ABD menşei fırlatma sistemi NASAMS ile birlikte kullanılacağını da açıkladı.

FRANSA DA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ SÖZ VERDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ülkesinin Ukrayna'ya radar ve hava savunma sistemleri göndereceğini duyurdu.

France 2 televizyonuna konuşan Macron hangi sistemlerin gönderileceğini söylemedi ancak gönderilecek hava savunma sisteminin ana amacının "Ukrayna halkının, İHA saldırılarına karşı korunması" olduğunu söyledi.

HOLLANDA 13 MİLYON, KANADA İSE 34 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM YAPACAK

Hollanda da Ukrayna'ya 13 milyon dolar değerinde hava savunma füzeleri göndereceğini açıkladı. Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren "Rusya'nın saldırılarının üstesinden ancak Ukrayna ve halkına sürekli destekle gelinebilir" ifadelerini kullandı.

Kanada ise Ukrayna'ya 34 milyon dolarlık yeni askeri yardımın içinde uydu iletişimi ve İHA kameralarının da olacağını duyurdu.

ZELENSKİY: İHTİYACIMIZ OLAN HAVA SAVUMA SİSTEMİNİN SADECE YÜZDE 10'UNA SAHİBİZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Ukrayna'nın ihtiyacı olan hava savunma sistemi cephanesinin sadece yüzde 10'una şu anda sahip olduğunu açıkladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki soru cevap bölümünde bu açıklamayı yapan Zelenskiy Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i de kastederek "Uluslararası hukuku tanımayan liderlerle diplomasinin mümkün olmadığını da" savundu.

RUS YETKİLİ: UKRAYNA, NATO'YA KABUL EDİLİRSE ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI ÇIKAR

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre ise Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi yardımcısı Alexander Venediktov, Ukrayna'nın NATO'ya kabul edilmesinin "Üçüncü Dünya Savaşı'yla sonuçlanabileceği" uyarısı yaptı.

Venediktov, "Kiev, böyle bir adımın Üçüncü Dünya Savaşı anlamına geleceğini çok iyi biliyor. Görünüşe bakılırsa hesapladıkları şey de bu, bilgi kirliliği yaratmak ve dikkatleri bir kez daha üzerlerine çekmek" dedi. Venediktov, Batı'nın Ukrayna'ya yardım ederek "çatışmanın doğrudan tarafı olduğunu" da söyledi.

ABD SAVUNMA BAKANI: NATO TOPRAKLARININ HER SANTİMETRESİNİ SAVUNACAĞIZ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise Brüksel'de bugün yapılan NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklama yaptı.

Rusya'dan gelebilecek olası bir nükleer saldırıda ABD'nin NATO topraklarını savunmakta kararlı olduğunu ifade eden Austin "NATO topraklarının her santimetresini savunmayı taahhüt ediyoruz" dedi.

Geçen ay ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan de Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah kullanması halinde ABD'nin Moskova'ya bunun "yıkıcı sonuçları olacağını" ilettiğini duyurmuştu.

Sullivan ABD'nin olası yanıtının niteliği konusunda ayrıntı vermemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar