NATO: Türkiye'yle masaya oturmalıyız

NATO: Türkiye'yle masaya oturmalıyız
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 00:04
A+ A-
Stoltenberg, 'İsveç ve Finlandiya'nın üyelik konusundaki endişelerini giderebileceğimize inanıyorum; Türkiye'yle masaya oturmalıyız' dedi. Türkiye'den de görüşme açıklaması yapıldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in ittifaka potansiyel üyelikleri ile ilgili olarak Türkiye'yle diyalog kurulması ve endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

"Türkiye'yle masaya oturmalı ve endişelerini gidermeliyiz" diyen Stoltenberg, "Bunu başarılı olacağından eminim" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'da stratejik hedeflerine ulaşamadığını belirterek "Bunun yerine sınırlarında NATO genişlemesi yaşandı" dedi.

DIŞİŞLERİ: İSVEÇ VE FİNLANDİYA HEYETİ İLE GÖRÜŞECEĞİZ

Bu açıklamanın ardından, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise İsveç ve Finlandiya heyetleri ile görüşüleceğini açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamda, "İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz ile İsveç ve Finlandiya heyetleri arasında 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecektir" denildi.

ERDOĞAN VE ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin geçen haftaki grup toplantısında Türkiye'nin bu ülkelerdeki "terör örgütü varlığı" nedeniyle üyeliklerini desteklemeyeceklerini yineledi. Erdoğan konuşmasında, "İsveç'ten 30 teröristi istedik, 'Vermeyiz' dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Hem PKK'ya destek verip hem bizden destek istemek olmaz... Bir güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz 'Evet' diyemeyiz."

Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliği konusunda daha önce, "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Türkiye'ye yaptırım uygulayan ülkelerin, bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmesine 'evet' demeyiz" açıklamasını yapmıştı.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta, "Özellikle bu iki ülkenin PKK/YPG terör örgütleri ve mensuplarıyla yaptığı görüşmeler ve özellikle de İsveç'in yaptığı silah yardımı dahil tüm rahatsız olduğumuz konuları, neden karşı olduğumuzu gayet açık şekilde sergiledik. Tabii yanımızda derlediğimiz fotoğraf ve diğer belgelerle bunu müttefiklere gayet güzel şekilde anlattık. Bu ülkelerden ve NATO üyesi olan ve yine halihazırda bu terör örgütleriyle görüşen ve destek veren ve Türkiye üzerinde özellikle ihracat, savunma sanayi ürünleri konusunda ihracat kısıtlaması yapan ülkelerin de bu tutumlarından vazgeçmeleri gerektiğini, bunun müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu anlattık" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler