Netanyahu, 'saldıralara devam' mesajını yineledi

Netanyahu, 'saldıralara devam' mesajını yineledi
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hamas'ın elindeki rehineler serbest bırakıldıktan sonra, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara devam edeceklerini söyledi.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasında Katar arabuluculuğunda sağlanan ve iki günlüğüne uzatılan geçici ateşkesin dolmasına bir gün kala İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan bir kez daha aranın ardından Gazze'ye yönelik saldırılara devam etme mesajı geldi.

Başbakanlık Basın Ofisinden yayımlanan görüntülü mesajda Netanyahu, Hamas ile varılan mutabakat kapsamında çok sayıda İsrailli esirin serbest bırakıldığını hatırlattı.

'CEVABIM KESİN BİR EVET'

Esir takası için varılan "insani aranın" son bulmasından sonra İsrail ordusunun yeniden Gazze'ye saldıracağını dile getiren Netanyahu, "Son günlerde bir soru duydum; İsrail, rehinelerimizi iade etme aşaması bittikten sonra savaşa geri dönecek mi? Cevabım kesin bir evet. Sonuna gelinceye kadar savaşa dönmememiz gibi bir yol yok" ifadelerini kullandı.

SALDIRI PLANI ONAYLANDI

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin de “insani ara” sonrası abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırı planını onayladığı bildirildi.

Halevi’nin Güney Komutanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Ne yapılması gerektiğini biliyoruz ve bir sonraki aşamaya hazırız.” ifadesini kullandığı belirtildi.

GALLANT'DAN 'ORDU SALDIRIYA HAZIR' MESAJI

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın da Gazze’deki esirlerin getirilmesi için istihbarat birimi yetkilileriyle bir araya geldiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gallant, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılara yeniden başlamaya hazır olduğunu ifade etti.

HAMAS VE İSRAİL ARASINDAKİ MUTABAKAT

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım'da saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Bu kapsamda 4 gün boyunca Gazze'deki 51 İsrailli ve İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Varılan mutabakat kapsamında "insani ara" ve esir takası 2 gün daha uzatılmıştı. Bu çerçevede salı günü de 10 İsrailli ile iki yabancı uyruklu rehine ve 30 Filistinli esir serbest kalmıştı.

Bugün ise (29 Kasım) Hamas, iki Rus rehineyi resbeest bıraktığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar