Netanyahu'dan ABD'ye rest: İsrail ordusuna yönelik her türlü yaptırıma karşı bütün gücümle savaşırım

Netanyahu'dan ABD'ye rest: İsrail ordusuna yönelik her türlü yaptırıma karşı bütün gücümle savaşırım
ABD'nin İsrail ordusunun Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulayacağı haberlerine Netanyahu "Buna karşı bütün gücümle savaşacağım" tepkisini gösterdi.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Gazze'yi ortadan kaldırmasına ve bölgesel savaş tetiklemeye çalışmasına 'dur' demek yerine kamuoyunu oyalama yollarına başvuran ABD Başkanı Joe Biden'ın işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleriyle suçlanan bir İsrail taburuna yaptırım uygulayacağı iddia edildi. 1999 yılında kurulan Netzah Yehuda taburu, ultra Ortodoks Yahudilerin hizmet verdiği, yalnızca erkeklerden oluşan bir birlik. Netanyahu, Netzah Yehuda taburuna Amerikan yaptırımı haberlerine "İsrail ordusuna yönelik her türlü yaptırımı reddedeceği" yanıtını verdi.

İsrail Başbakanı, "Birisi İsrail ordusunun bir birliğine yaptırım uygulayabileceğini düşünürse bununla savaşırım. Bütün gücümle savaşacağım" dedi.

1997 TARİHLİ YASAYA GÖRE MÜMKÜN

Olası yaptırımın, ABD'nin insan hakları ihlallerine karıştığına dair inandırıcı kanıtlar olan yabancı birimlere yardım yasağı getiren ve Senatör Patrick Leahy'nin adıyla anılan 1997 tarihli yasaya dayandırılacağı sanılıyor.

BLİNKEN: KARARLARIMI GELECEK GÜNLERDE GÖRECEKSİNİZ

Geçen hafta Washington'ın işgal altındaki Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri suçlanan İsrail ordusu birimlerine yaptığı askeri yardımın kesilebileceği yönündeki haberler sorulduğunda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Ben çeşitli kararlar verdim, gelecek günlerde göreceksiniz" dedi.

BEN-GVİR'İN SIKI MÜTTEFİKİ YERLEŞİMCİLERE YAPTIRIM

Washington daha önce hiçbir İsrail ordusu birimine yardımı askıya almamıştı.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli aşırı sağcı aktivist Ben Zion Gopstein'a yaptırım açıklarken, Gopstein'ın örgütü Lehava'nın "Batı Şeria'yı etkileyen istikrarsızlaştırıcı şiddet eylemlerine giriştiği" belirtildi. Gopstein, Batı Şeria'da Filistinlilere saldıran Yahudi yerleşimcilere silah dağıtan aşırı sağcı Güvenlik Bakanı İtamar Ben-Gvir'in sıkı müttefiki.

GALLANT'TAN 'VAZGEÇİN' ÇAĞRISI

İsrail ordusu, Netzah Yehuda taburunun uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini savundu. Herhangi bir ABD yaptırımının kendilerine bildirilmediğini söyleyen İsrail ordusu, "Olağandışı herhangi bir olayı pratik şekilde ve yasalara uygun soruşturmak için çalışıyoruz" dedi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dünyanın ABD ile İsrail arasındaki bağları her zamankinden daha yakından izlediğini söyleyerek, Washington'ı Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulama niyetinden vazgeçmeye çağırdı.

'ORTAKLAR VE DOSTLAR İÇİN DOĞRU YOL DEĞİL'

"Bir birimin tamamını eleştirmeye yönelik herhangi bir girişim, İsrail ordusunun eylemlerine ağır bir gölge düşürür" diyen Gallant, "Bu, ortaklar ve dostlar için doğru yol değil" vurgusunu yaptı.

Axios sitesinin önceki günkü haberine göre konuyla ilgili bilgisi olan üç ABD'li kaynak, Blinken'in Netzah Yehuda'ya karşı tedbirleri birkaç gün içinde açıklamasının beklendiğini söyledi.

80 YAŞINDAKİ FİLİSTİNLİ AMERİKALI VAKASI

Netzah Yehuda'ya yöneltilen insan hakları ihlalleri suçlamaları arasında Ocak 2022'de Batı Şeria'da 80 yaşındaki Filistinli Amerikalı Ömer Esad'ın arama sırasında İsrail askerleri tarafından bağlanıp ağzı tıkandıktan sonra ölmesi de var.

KİMSE YARGILANMADI, ANLAMLI ŞEKİLDE CEZALANDIRILMADI

O dönemde ABD, "kapsamlı bir ceza soruşturması ve tam hesap verme" çağrısı yapmıştı. Esad'ın ölümünden üzüntü duyduğunu, ancak ölümün önceden var olan bir tıbbi durumdan kaynaklandığını söyleyen İsrail ordusu, Netzah Yehuda komutanına kınama cezası verileceğini, iki askerin iki yıl boyunca üst düzey görevlerde görev yapmasının yasaklanacağını, ancak haklarında dava açılmayacağını açıklamıştı. Esad'ın ABD'de yaşayan aile üyeleri, olayın kapatılması kararını kınamıştı. (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar