Netanyahu'nun Katar'dan Hamas'ı finanse etmesini istediği 2018 tarihli çok gizli mektubu ortaya çıktı

Netanyahu'nun Katar'dan Hamas'ı finanse etmesini istediği 2018 tarihli çok gizli mektubu ortaya çıktı
ABD ve İsrail'in baskıları nedeniyle arabuluculuktan çekilmeyi değerlendiren ve İsrail'in Al Jazeera'yı yasaklama yaptırımıyla karşılaşan Katar'a Netanyahu'nun 2018'de gönderdiği çok gizli mektup basına sızdırıldı.

Artı Gerçek - "Hamas'ı yok ederek mutlak zafer kazanmak" hedefiyle Refah'a kara harekatı için düğmeye basan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Hamas'ı desteklemekle suçladığı, arabuluculuğunu sekteye uğrattığı ve son olarak Al Jazeera kanalını yasakladığı Katar Emirliği'ne 2018'de gönderdiği gizli mektup ortaya çıktı. İsrailli haber sitesi Ynet'in ulaştığı mektuba göre Netanyahu, Katar'dan Hamas'ı finanse etmesini istemiş.

'GAZZE'DEN TERÖR SALDIRISI MOTİVASYONUNU AZALTIR'

2018'de Katar hükümetinden Gazze Şeridi'ne aylık 30 milyon dolar aktarmaya devam etmesini isteyen İsrail lideri, Hamas'a fon sağlanmasının "bölgesel istikrarı koruyacağını, Gazze'deki terör gruplarının saldırı yapma motivasyonunu azaltacağını ve insani krizi önleyeceğini" savundu.

'TERÖRE FON SAĞLAMAK OLARAK GÖRÜLMEYECEK'

Katarlı yetkililerin daha fazla güvence istemesinin ardından, Netanyahu'nun talebini kabul eden dönemin ABD yönetiminin, Doha'ya ilave mektup göndererek "Hamas'a fon sağlamanın teröre fon sağlamak olarak görülmeyeceği" garantisi verdiği aktarıldı.

'KATAR FİNANSMANININ İLK DÖNEMİ HİÇ DENETLENMEDİ'

Habere göre "Hamas'ın önemsiz bir terör örgütünden taburları, yeraltı tünel ağı ve ufak çaplı bir ordunun ateş gücüyle askeri imparatorluğa dönüşmesini" sağlayan Katar finansmanının iki dönemi var:

2007-14 arasında herhangi bir uluslararası gözetim veya inceleme olmaksızın Hamas'a fon sağlayan Katar, 2014'ten itibaren bunu ABD ve İsrail'le koordineli devam ettirdi. İsrail'in Koruyucu Hat Operasyonu adı altında 8 Temmuz 2014'te başlayıp 51 gün süren saldırısı, dönüm noktası oldu. ABD, İsrail ve Katar, operasyonun ardından Doha'dan Gazze'ye her ay 30 milyon doların ulaştırılacağı yeni bir sistem kurmaya karar verdi. Bunun yaklaşık 10 milyon doları Gazze elektrik santraline İsrail'den yakıt satın almak için, 10 milyon doları hükümet çalışanlarının maaşlarını ödemek için tahsis edilirken, son 10 milyon dolar yaklaşık 100 bin muhtaç aileye 100 dolar olarak verilmesi öngörüldü. Bu, Hamas'ın hükümet ve ekonomi varlıklarını biriktirdiği sürece İsrail'i yok etme niyetinden geri adım atacağı fikrinin İsrail'de kök saldığı dönemdi. 2018'e dek Katar fonları Gazze'ye düzenli verilmedi, İsrail ve Filistin Yönetimi'nin onayıyla yalnızca ara sıra gönderildi.

'İSRAİL LİDERLİĞİ, İSLAMCI ÖRGÜTÜN ÇÖKMESİNE İZİN VERMEDİ'

Ynet'e konuşan Mossad'ın 2016'ya kadar terörün finansmanıyla mücadele etmekle görevli yetkilisi Dr. Udi Levi, "Filistin Yönetimi'nin artık Hamas'a fon sağlamayı kabul etmeyeceğini söylemesi üzerine İsrail'in İslamcı örgütün çökmesine izin vermek yerine finansmanı için alternatif rota seçmeye karar verdiğini" söyledi. Levi, "Bu, İsrail'in sessizliği satın alma politikasının bir parçasıydı. Hamas, ayda 30 milyon doların doğrudan hükümet grubuna teslim edilmesini talep etti. Hamas'ın parayı Gazze'deki halka dağıtacağına inanmak saflıktı" diye konuştu.

'KATAR HEP İKİLİ OYNAR'

Ancak Katar'ın yeni düzenlemeden hoşlanmadığı görüşünü paylaşan eski Mossad yetkilisi "O zaman ikili bir oyun oynuyorlardı ve şimdi de bunu yapmaya devam ediyorlar" diyerek ekledi: "Dünyanın en büyük terör finansöründen bahsediyoruz, ancak 2018'de Katar, 'terör örgütü' olarak tanımlanan Hamas'a fon sağlamasının uluslararası kurumlarla sorun yaratacağından endişe ediyordu."

LİBERMAN'IN İSTİFA SEBEBİ

Kasım 2018'de Gazze'deki ateşkes nedeniyle hükümeti protesto etmek için istifa eden dönemin Savunma Bakanı Avigdor Liberman,"Bir yandan Filistin Yönetimi'nden teröristlere fon sağlanmasını kesecek bir yasa çıkarıyoruz, diğer yandan fonların Gazze'deki teröristlere akmasına izin veriyoruz. Bu fonların nereye gittiğinin denetlendiğini söyleyen herkes, en hafif deyimle, doğru söylemiyor" açıklamasını yapmıştı.

'ABD HAZİNE BAKANI KATAR'I İKNA ETTİ'

Netanyahu Katar'ın içinde bulunduğu açmazı anladı ve acilen Doha'ya gizli mektup gönderdi, ancak Katarlı yetkililer daha fazla güvence talep etti. Levi, "Anlaşmanın imzalanması için Amerikalılara ihtiyaç duyulduğuna dair bir his vardı" dedi. Yahudi kökenli dönemin ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in İsrail liderinin talebini kabul ederek "Hamas'a fon sağlamanın teröre fon sağlama sayılmayacağına" dair gönderdiği mektup, sonuç olarak Katarlıları "tatmin etti". (Ynet, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar