Netanyahu'nun korumaları, Genelkurmay Başkanı Halevi'nin üzerini aramak istedi

Netanyahu'nun korumaları, Genelkurmay Başkanı Halevi'nin üzerini aramak istedi
İsrail’in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, Savunma Bakanlığı'nda yapılan bir Savaş Kabinesi toplantısında İsrail Başbakanı Netanyahu'nun korumaları, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin üzerini aramak istedi.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanlık Ofisi'ne bağlı güvenlik ekiplerinin, “dinleme cihazı” bulundurma ihtimaline karşı İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin eşyalarını aramak istediği ileri sürüldü. İsrail’in Kanal 13 televizyonunun "Savaş Kabinesi’nde sıra dışı bir olay yaşandığına" ilişkin haberine göre, Halevi arama girişimine çok öfkelendi.

Habere göre tartışmalı olay, 7 Ekim’den sonra Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarını görüşmek üzere hükümet bünyesinde kurulan ve Başbakan Benyamin Netanyahu’nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Halevi ile üst düzey İsrailli bakan ve güvenlik yetkililerinden oluşan Savaş Kabinesi’nde yaşandı.

HALEVİ ÖFKELENDİ

Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı karargahındaki İsrail Başbakanlığı'na bağlı güvenlik görevlileri, salona herhangi bir elektronik cihazın veya kayıt cihazının girmediğinden emin olmak için Halevi’nin üstünü aramak istedi. Haberde, Halevi’nin yaşanan olaya öfkelendiği ve salonda bulunanlara olaydan duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdiği belirtildi.

Haberde görüşüne yer verilen Başbakanlık kaynakları, “güvenlik görevlilerine herhangi bir talimat verilmediğini” savunurken, “güvenlik görevlilerinin oturuma katılan kimsenin yanında kayıt cihazı olmadığından emin olmak istediklerini” aktardı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yapılan yorumlarda, yaşanan durumun, Netanyahu ile devlet bürokrasisi arasındaki fikir ayrılıklarının bir yansıması olduğu vurgulandı. Netanyahu'nun, yargı, ordu ve istihbarat gibi devletin farklı kademelerindeki üst düzey yetkililerle anlaşmazlık yaşadığı zaman zaman İsrail basınına yansıyor. (AA)

Öne Çıkanlar