Nijerya'da silahlı kişiler bir üniversiteden 35 kişiyi kaçırdı

Nijerya'da silahlı kişiler bir üniversiteden 35 kişiyi kaçırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Nijerya'da silahlı kişiler Zamfara eyaletinin kuzeybatısındaki bir üniversiteden 244'ü öğrenci 35 kişiyi kaçırdı. Kaçırılanların çoğunun genç kadın öğrenciler olduğu belirtiliyor.

Artı Gerçek - Nijerya'nın Zamfara eyaletinin valisinin sözcüsü, silahlı kişilerin Cuma günü eyaletin kuzeybatısındaki bir üniversiteden 35 kişiyi kaçırdığını, bunun bu yıl öğrencileri kapsayan ilk büyük kaçırma olayı olduğunu söyledi.

KAÇIRILANLARIN ÇOĞU GENÇ KADINLAR

Zamfara eyalet valisinin sözcüsü Mugira Yusuf, erken saatlerde Gusau Federal Üniversitesi'nden 24 öğrenci, 10 işçi ve bir güvenlik görevlisinin silahlı kişilerce kaçırıldığını söyledi. Nijerya basını kaçırılan kişilerin çoğunun genç kadın öğrenciler olduğunu duyurdu.

Silahlı çeteler son yıllarda fidye için insan kaçırarak, toplulukları yağmalayarak, ve sivilleri öldürerek kuzeybatı bölgesinde faaliyetlerini artırdılar. Güvenlik güçlerinin bu çetelerin saldırılarını durdurma girişimleri pek başarılı olamadı. Bir zamanlar cihatçı militanların halkı korkutmak için kullandığı kötü şöhretli bir taktik olan öğrenci kaçırma olayları, fidye talep eden silahlı çeteler için para kazandıran bir sektör haline geldi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar