Olmayan ülke ile anlaşma imzalayan Paraguaylı yetkili istifa etti

Olmayan ülke ile anlaşma imzalayan Paraguaylı yetkili istifa etti
Paraguay Tarım Bakanlığı'nın özel kalem müdürü Chamorro'nun, cinsel saldırı suçlamasıyla aranan bir gurunun kurduğunu iddia ettiği "Kailasa Birleşik Devletleri" ile mutabakat zaptı imzaladığı ortaya çıktı. Chamorro istifa etti.

Artı Gerçek - Güney Amerika ülkesi Paraguay'da Tarım Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisinin, Hindistan'da cinsel saldırı dahil bir dizi suçtan aranan Nithyananda isimli gurunun kurduğunu iddia ettiği "Kailasa Birleşik Devletleri" mutabakat zaptı imzaladığı ortaya çıktı. Arnaldo Chamorro, firar guruya kandığı ortaya çıkınca Tarım Bakanlığı'ndaki özel kalem müdürlüğü görevinden istifa etti.

KENDİSİ İTİRAF ETTİ: 'SULAMA YARDIMI ÖNERDİLER'

Söz skandal, bizzat Chamorro'nun verdiği bir radyo söyleşisi ile ortaya çıktı. Chamorro söyleşide, olmayan ülkenin temsilcilerinin kendisi ve Tarım Bakanı Carlos Giménez ile görüştüğünü anlattı. Kailasa'nın nerede olduğunu bilmediğini itiraf eden Chamorro, bununla birlikte Paraguay'a sulama dahil bir dizi konuda yardım önerdikleri için bir mutabakat zaptı imzaladıklarını anlattı.

'BM'DE DESTEKLEME VAADİ'

Sosyal medyada paylaşılan bir kopyasına göre, 16 Ekim'de imzalanan anlaşmada "Paraguay'ın Kailasa Birleşik Devletleri ile diplomatik ilişki kurması" tavsiye ediliyor, bu ülkenin Birleşmiş Milletler dahil çeşitli uluslararası kuruluşlarda "egemen ve bağımsız bir devlet" olarak tanınmasını destekleme vaadinde bulunuluyordu.

'ANTİK HİNDU MEDENİYETİNİ CANLANDIRAN ÜLKE'

Hindistan'da cinsel saldırı dahil çok sayıda suçtan aranan ve uzun süredir firari olan "guru" Nithyananda'nın tarikatıyla bağlantılı Kailasa’nın internet sitesinde, bu olmayan ülkenin "dünya çapında yerinden olmuş Hindistanlılar tarafından antik Hindu medeniyetini canlandırdığı" iddia ediliyor.

BM TOPLANTISINA DA KATILMILARDI

Paraguay Tarım Bakanlığı'nın bu kurgu ülke ile anlaşma imzalaması sosyal medyada dalga konusu olurken yerel basında "Kailasa temsilcilerinin" daha önceden de başka uluslararası liderleri kandırdığına dikkat çekildi. Zira bu kişiler, geçen şubatta Cenevre'deki iki BM komitesi toplantısına katılmış, ABD ve Kanada'da da yerel belediyelerin yetkilileri ile "anlaşma" imzalamayı başarmıştı. Kailasa'nın sosyal medya hesaplarında, bu tür "anlaşmaların" ardından çekilen fotoğraflar da paylaşılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar