Ölü bulunan eski Boeing çalışanının ifadesi ortaya çıktı: 'Şirket sayısız defa yasaları ihlal etti'

Ölü bulunan eski Boeing çalışanının ifadesi ortaya çıktı: 'Şirket sayısız defa yasaları ihlal etti'
Güvenlik süreçleri sorgulanan havacılık devi Boeing'e dava açıp resmi ifade verdikten sonra ölü bulunan eski çalışan John Barnett'in iddiaları açıklandı. Barnett, resmi ifadesinde Boeing'in kalite ve güvenlik süreçlerinde ihlallerle suçlamış.

Artı Gerçek - Havadaki bir uçaktan kapı panelinin düşmesi sonrası güvenlik standartları sorgulanan Amerikan firması Boeing’in geçen ay ölü bulunan eski çalışanı John Barnett'in, şirket aleyhindeki resmi ifadesi ortaya çıktı.

Şirkete dava açmış olan eski kalite kontrol müdürü Barnett'in, ölümünden kısa süre önce verdiği ifadede Boeing'i sayısız defa Amerikan yasalarını ihlal etmekle suçladığı belirtildi. BBC'nin haberine göre Barnett, şirketin, 787 model yolcu uçaklarını yaptığı fabrikadaki kalite denetimlerini “ortadan kaldırmaya” çalıştığını iddia etti.

Yetkililer, 62 yaşındaki eski Boeing çalışanının ifadesinden iki gün sonra silahla kendisini vurduğu için öldüğünü açıklamıştı. Boeing ise Barnett’in ölümünden “üzüntü” duyduğunu, ancak gündeme getirdiği sorunların değerlendirildiğini ve çözüldüğünü savunmuştu.

Barnett, 2017’de sağlık sorunları nedeniyle emekli olmadan önce 30 yıldan fazla süre Boeing’te çalıştı. Eski kalite kontrol mühendisi daha sonra, bazı güvenlik kaygılarını dile getirdikten sonra, müdürlerinden mobbing (iş yerinde bilinçli yıldırma) gördüğü iddiasıyla şirkete dava açmıştı. Şirket ise suçlamayı reddetti.

İFADESİ 140 SAYFADAN UZUN

Barnett’in avukatları tarafından kamuoyuna açıklanan ve 140 sayfayı aştığı belirtilen ifadesinin büyük kısmı, 2010’dan sonraki süreçle ilgili. Barnett bu tarihte, Boeing’in Everett, Washington’daki tesisinden, North Charlston’daki o dönem yepyeni bir fabrika olan tesisinde çalışmaya başlamıştı. Fabrika, şirketin uzun mesafeli uçuşlarda kullanılan uçağı 787 Dreamliner üretimi için kurulmuştu.

Barnett, daha önce BBC’ye yaptığı açıklamada, o dönemki müdürlerin uçakları mümkün olduğu kadar kısa sürede üretmek için resmi süreçleri sık sık görmezden geldiklerini söylemişti. İfadesinde ise bu iddialarını daha detaylı anlatıyor ve müdürleri tarafından kötü muameleye maruz kaldığını söylüyor.

'BOZUK PARÇALARIN BELGELERİNDE SAHTECİLİK' İDDİASI

İfadesinin önemli bir kısmı, üretim süreçleriyle ilgili sorunlara dair kayıtlarda, özellikle de bozuk ve standardı yakalayamayan parçalar hakkında olanlarda sahtecilik yapıldığı konusundaydı. John Barnett, çalışanların zamandan tasarruf etmek için şirketin kendi kalite kontrol sistemindeki belirli kuralları atlama baskısı altında olduklarını da iddia etmişti.

'BAZI PARÇALAR KAYBOLUYORDU'

Barnett, fabrikada “Uçak yapıyoruz, süreçleri takip etmeye vaktimiz yok” havasının hakim olduğunu savunmuştu. Bu durumun da, üretim bandında çok sayıda hatalı parçaların olmasına, bazı parçaların da ortadan kaybolmalarına yol açtığını da vurgulamıştı. Barnett bunlara, uçak gövdesinin iki büyük kısmının da dahil olduğunu anlatmıştı.

'ÇÖPTEN ÇIKARILAN HATALI OKSİJEN TÜPÜ BİR UÇAKTA OLABİLİR'

Bir örnekte, oksijen sisteminde çalışması gereken hatalı bir tüpün çöp kutusundan çıkartıldığını ve şu an yolcu taşıyan bir uçakta olabileceğini belirtti. Bu parçalar, normalde istenmeyen kimyasal tepkime ihtimalini azaltmak için dikkatlice sterilize ediliyor. John Barnett ayrıca, sayısız kez belgelerde sahtecilik yapıldığını da savunmuştu.

DAVAYI AİLESİ SÜRDÜRECEK

Boeing BBC’ye yaptığı açıklamada “Barnett’in ölümünden dolayı üzgünüz. Şirket Barnett’in emekli olduğu 2017 yılına kadar ve daha sonra şikayetinde gündeme getirdiği kalite sorunlarını değerlendirdi ve çözüm buldu. Mühendislik analizleri, bahsettiği sorunların uçak güvenliğini etkilemediği sonucuna vardı” denildi.

Barnett’in açtığı davanın sürmesi bekleniyor. Davayı eski kalite kontrol müdürünün yerine annesi Vicky Stokes ve kardeşi Rodney Banett sürdürecek. Duruşmaların eylülde başlaması bekleniyor. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar