Orban ile Le Pen güçlerini birleştirdi: Yeni kurulan Avrupa'nın Vatanseverleri, AP'de 3. büyük grup oldu

Orban ile Le Pen güçlerini birleştirdi: Yeni kurulan Avrupa'nın Vatanseverleri, AP'de 3. büyük grup oldu
Macaristan Başbakanı Orban'ın öncülüğünde kurulan 'Vatanseverler', Fransa'dan Ulusal Birlik (RN) partisinin katılımıyla, Avrupa Parlamentosu'nda üçüncü büyük grup haline geldi. Gruba, Le Pen'in RN liderliğini devrettiği genç Bardella başkanlık edecek.

Artı Gerçek - Siyasi yelpazenin sağ ucunda sınıflandırılan partiler, geçen ayki seçimlerde önemli kazanım elde ettikleri Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yeni grup kurdu. Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın önlerine düştüğü aşırı sağ partilerin oluşturduğu 'Avrupa'nın Vatanseverleri', AP'deki 3. büyük grup oldu.

AŞIRI SAĞCILAR, AŞIRI MİLLİYETÇİLER, POPÜLİSTLERİN YENİ YUVASI

Macaristan'dan Orban'ın Fidesz partisi, Avusturya'dan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), eski Çek Başbakanı Andrej Babis'in popülist ANO partisinin başını çektiği gruba, İtalya'nın göçmen karşıtı partisi Lig, Hollanda'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), İspanya'nın aşırı sağcı Vox partisi, Belçika'nın Flaman milliyetçisi partisi Vlaams Belang ve daha ufak partilerin ardından, Fransa'dan ağır bir top katıldı: Genel seçimleri sol ve neoliberal ittifakların ardından üçüncü bitirmekle birlikte en fazla oya ve milletvekiline sahip parti konumuna gelen Ulusal Birlik (RN).

HEDEF: GÖÇLE MÜCADELE, DEVLET EGEMENLİĞİNİN GERİ KAZANILMASI

RN'nin 30 parlamenterinin eklenmesiyle üye sayısı 84'e çıkan Avrupa'nın Vatanseverleri'ne, RN liderliğini Marine Le Pen'den devralan 28 yaşındaki Jordan Bardella başkanlık edecek.

VE VON DER LEYEN'İ TEKRAR SEÇTİRMEMEK

Yasadışı göçle mücadele, Brüksel'in AB üyesi ülkelere daha fazla yetki devretmesi, ulusal egemenliğin yeniden tesisine vurgu yapan Vatanseverler, AP'deki en büyük grup olan merkez sağcı Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in bir dönem daha görev yapması emellerine de taş koymaya çalışacak.

RN GENEL BAŞKANI: ÖNCE ULUSLARIMIZA HİZMET

Bardella, grup başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada, Vatanseverler'in "Avrupa uluslarında kimliklerine, egemenliklerine ve özgürlüklerine değer veren on milyonlarca yurttaşa umut olduğunu" dile getirdi. RN lideri, "Vatansever güçler olarak kurumlarımızı geri almak ve politikalarımızı uluslarımıza ve halklarımıza hizmet edecek şekilde yeniden yönlendirmek için birlikte çalışacağız" dedi.

SALVİNİ: AVRUPA'NIN GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRMEDE BELİRLEYİCİ OLACAK

Lig lideri Matteo Salvini, X'te "Uzun uğraşılardan sonra, büyük Vatanseverler grubu, Lig'le birlikte Brüksel'de doğuyor. Bu, Avrupa'nın geleceğini değiştirmede belirleyici olacak" paylaşımını yaptı.

ORBAN: SAVAŞ, GÖÇ, DURGUNLUK YERİNE BARIŞ, GÜVENLİK, KALKINMA

Bu ay AB dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Orban, "Brüksel seçkinlerinin getirdiği savaş, göç ve ekonomik durgunluk yerine barış, güvenlik ve kalkınma vaat eden bir vatansever manifestoya imza attıklarını" söyledi.

MELONİ'NİN GRUBU DÖRDÜNCÜLÜĞE GERİLEDİ

AP'de merkez sağcı EPP ve merkez solcu Sosyalistler ile Demokratlar'ın (SD) ardından üçüncü büyük grup haline gelen Vatanseverler, Roma'da Lig ile ittifak halinde olan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin liderliğindeki rakip aşırı sağcı grup Muhafazakarlar ile Reformcular'ı (ECR) geride bıraktı.

Almanya'da büyük bir siyasi güç haline gelen Almanya için Alternatif (AfD), Vatanseverler'e katılmayacağı gibi karıştığı skandallar nedeniyle henüz kendine grup bulamadı.

MACRON'UN GRUBU BEŞİNCİLİĞE İNDİ

RN'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Fransa ayağını açık ara birinci bitirmesi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinin parlamenterlerini de içeren liberal grup Avrupa'yı Yenile'nin beşinci sıraya düşmesine neden oldu.

Yeni AP'nin gelecek hafta ilk genel kurul toplantısını yapmasına dek grup aidiyetlikleri değişime açık. (Reuters, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar