Oscar ödüllü İranlı yönetmen Farhadi'den Mahsa Amini çağrısı: 'Protestoculara destek olun'

Oscar ödüllü İranlı yönetmen Farhadi'den Mahsa Amini çağrısı: 'Protestoculara destek olun'
Oscar ve Altın Küre ödülleri sahibi İranlı yönetmen Asghar Farhadi de İran'daki protestoculara destek olma çağrısında bulundu.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin başörtüsünü "düzgün bağlamadığı" gerekçesiyle "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül'deki şüpheli ölümü sonrası başlayan eylemler sürüyor. 

Resmi rakamlara göre onlarca şehirde süren eylemelrde ölen eylemci ve güvenlik görevlisi sayısı 40'ı aştı. Ancak insan hakları örgütleri İran polisinin ateş açması sonucu ölen eylemci sayısının daha fazla olduğunu da iddia ediyor. 

Eylemler sürerken İranlı sanatçılar da rejim karşıtı eylemlerini sürdüren proteoculara destek için uluslararası topluma çağrı yapmayı sürdürüyor. 

İranlı yönetmen Bahman Ghobadi'nin Türkiyeli sanatçılara yönelik çağrısının ardından bu kez "Bir Ayrılık" ve "Satıcı" filmleriyle tanınan, Oscar ve Altın Küre ödülleri sahibi Asghar Farhadi uluslararası topluma çağrı yaptı.

' ÜLKEMİN GÜÇLÜ KADINLARIYLA GURURU DUYUYORUM'

Farhadi açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

"Ben yönetmen Asghar Farhadi. İran'daki son haberleri duymuş ve insan hakları için protestolara öncülük eden ilerici ve cesur kadın ve erkeklerin görüntülerini görmüş olmalısınız. Devletin yıllardır esirgediği basit ama temel haklarını arıyorlar. Bu toplum, özellikle de bu kadınlar, buraya varana dek çetin ve acılı bir yol katettiler. Ve şimdi bir dönüm noktasına ulaştılar.

Onları yakından gördüm. Çoğu çok genç, 17-20 yaşında. Sokaklardaki yürüyüşlerinde yüzlerindeki öfkeyi ve umudu gördüm. Onlara derin bir saygı duyuyorum. Maruz kaldıkları tüm vahşete rağmen özgürlük mücadelelerine ve kendi kaderlerini seçme haklarına derinden saygı duyuyorum. Ülkemin güçlü kadınlarıyla gurur duyuyorum ve hedeflerine ulaşmalarını içtenlikle umuyorum."

'BU İNSANİ BİR SORUMLULUK'

İranlı yönetmen sözlerine şöyle devam etti:

"Bu video aracılığıyla dünyanın her yerinden tüm sanatçıları, sinemacıları, entelektüelleri, sivil haklar aktivistlerini ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi video çekerek, yazarak veya başka bir yol ile İran'ın güçlü ve cesur kadın ve erkekleriyle dayanışmaya davet ediyorum. Bu, insani bir sorumluluk. İranlıların aradıkları bu güzel ve büyük hedefe ulaşma umudu daha da güçlendirilebilir. Kadınların, daha iyi bir yarın için en önemli dönüşümlerin temellerini atacağından şüphem yok."

Farhadi'den önce İranlı yönetmen Bahman Ghobadi de Türkiyeli sanatçılara çağrıda bulunmuştu.

Ghobadi, "Şu an desteğiniz sivil protestolarda müthiş bir etki yaratabilir. Lütfen İranlıların yanında durun. Eğer İran'daki sanatçılar sizin sesinizi duyarsa kendi insanlarını desteklemek konusunda daha cesur olacaklar." demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar