Oxfam: Gazze'de günlük ölü sayısı 21. yüzyıldaki tüm rekorları aştı

Oxfam: Gazze'de günlük ölü sayısı 21. yüzyıldaki tüm rekorları aştı
Oxfam, İsrail'in Gazze'de günde ortalama 250 Filistinliyi öldürdüğünü, bunun 21. yüzyıldaki diğer büyük çatışmaların günlük ölü sayısını açık ara aştığını duyurdu. HRW, "İsrail'in Filistinlilere apartheid ve zulmü insanlığa suç teşkil etmektedir" dedi.

Artı Gerçek - Britanya merkezli yardım kuruluşu, İsrail'in Gazze Savaşı'nda Filistinlilerin günlük ölü sayısının 21. yüzyıldaki diğer büyük savaşlardan daha yüksek olduğunu duyurdu. Oxfam açıklamasında, Gazze'de hayatta kalanların İsrail'in devam eden bombardımanları eşliğinde açlık, hastalık ve soğuk nedeniyle yüksek risk altında olduğu da belirtildi.

İsrail'in Gazze'de günde ortalama 250 Filistinliyi öldürdüğüne, bunun son yıllardaki diğer büyük çatışmalardaki günlük ölü sayısını büyük ölçüde aştığına dikkat çeken Oxfam'ın yayımladığı yüzyılın başından bu yana diğer çatışmalardaki günlük ortalama ölüm sayısı şöyle:

Suriye'de 96.5, Sudan'da 51.6, Irak'ta 50.8, Ukrayna'da 43.9, Afganistan'da 23.8 ve Yemen'de 15.8.

Oxfam'a göre Filistinliler, İsrail'in Gazze'ye yardım girişini kısıtlaması nedeniyle ciddi açlık tehlikesiyle karşı karşıya, çünkü İsrail, ihtiyaç duyulan haftalık gıda yardımının yalnızca yüzde 10'unun içeri girmesine izin veriyor.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünün yayımladığı 2024 Dünya Raporu'nda da şu saptamalar yapıldı:

"Gazze'deki Filistinliler geçen yıl boyunca İsrail-Filistin'in yakın tarihinde benzeri görülmemiş ölçekte hedef alındı, saldırıya uğradı, istismar edildi ve öldürüldü."

"İsrail'in Gazze Savaşı su ve gıda gibi temel ihtiyaçlara erişimin engellenmesi de dahil olmak üzere savaş suçu anlamına gelen ve açlığın bir savaş yöntemi olarak kullanılmasını içeren toplu cezalandırma eylemlerine dayanıyor."

Raporun İsrail işgali altındaki Batı Şeria ile ilgili bölümünde, Birleşmiş Milletler'in kayıt altına almaya başladığı 2006 yılından bu yana, yerleşimcilerin Filistinlilere ve mülklerine yönelik şiddet olaylarının 2023'ün ilk 8 ayında en yüksek günlük ortalamaya ulaştığı belirtildi.

Raporda şu vurgu yapıldı:

“İsrailli yetkililerin -Yahudi İsraillilerin Filistinliler üzerindeki hakimiyetini sürdürme politikasının parçası olarak- Filistinlileri ezmesi, apartheid ve zulüm şeklinde insanlığa karşı suç anlamına gelmektedir."

Savaş sırasında verilen hasarları haritalayan uzmanlar, İsrail'in Gazze Savaşı'nı artık tarihteki en öldürücü ve en yıkıcı savaşlardan biri olarak kabul ediyor.

'ABD'NİN 3 YILLIK IŞİD'E KARŞI SAVAŞINDA ÖLDÜRÜLENDEN DAHA FAZLA'

CUNY Lisansüstü Merkezi ve Oregon Eyalet Üniversitesi'nin Copernicus Sentinel-1 uydu verilerinden yaptığı analize göre 3 ayı aşkın süredir devam eden Gazze Savaşı, ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü 3 yıllık kampanyada öldürdüğünden daha fazla insanı öldürdü.

ABD merkezli Associated Press'in bir haberibe göre araştırmacılar,Gazze'ye yönelik saldırganlığın, Müttefiklerin 2. Dünya Savaşı'nda Almanya'yı bombalamasından daha fazla yıkıma yol açtığını saptadı. Araştırmacıların topladığı uydu verilerine göre İsrail saldırıları, Kuzey Gazze'deki tüm yapıların üçte ikisinden fazlası ve Güney Gazze'deki Han Yunus'un güney bölgesindeki binaların dörtte birinin hasar görmesine ya da yok olmasına neden oldu. Bunlara on binlerce evin yanısıra okullar, hastaneler, camiler ve mağazalar da dahil. BM gözlemcilerine göre Gazze'deki okul binalarının yaklaşık yüzde 70'i hasar gördü. (Al Mayadeen, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar