Pakistan 1 milyondan fazla Afgan dahil tüm kayıt dışı göçmenlere ülkeyi terk etmelerini emretti

Pakistan 1 milyondan fazla Afgan dahil tüm kayıt dışı göçmenlere ülkeyi terk etmelerini emretti
Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan ülkede artan intihar saldırılarının ardından radikal bir karar aldı. İçişleri Bakanı Bugti ülkede bulunan 1,73 milyon Afganistanlı dahil tüm kayıt dışı göçmenlerin ülkeyi terk etmesini istedi, 1 Kasım'a kadar süre verdiklerini söyledi.

Artı Gerçek - Pakistan bu yıl ülkede meydana gelen 24 intihar saldırısından 14'ünün Afganistan vatandaşları tarafından gerçekleştirildiğinin ortaya çıkmasının ardından, aralarında 1,73 milyon Afgan vatandaşının da bulunduğu tüm kayıt dışı göçmenlere ülkeyi terk etmelerini emretti, emre uymayanların ise sınır dışı edileceği açıklandı.

Pakistanlı yetkililerin kayıt dışı göçmenlerin ülkeyi terk etmelerini nasıl sağlayabilecekleri ya da onları sınır dışı etmek için nasıl bulabilecekleri henüz belli değil. Açıklama geçen ay iki ülke arasında yaşanan sınır çatışmalarının ardından iyice bozulan Pakistan- Afganistan ilişkilerinde yeni bir dip noktasına işaret ediyor.

'1 KASIM'A KADAR SÜRE VERDİK'

"Onlara 1 Kasım'a kadar süre verdik" diyen Pakistan İçişleri Bakanı Sarfraz Bugti, bu tarihten sonra tüm kayıt dışı göçmenlerin gönüllü olarak ülkeyi terk etmeleri ya da zorla sınır dışı edilmeleri gerektiğini söyledi. Bugti, Pakistan'daki yaklaşık 1,73 milyon Afganistan vatandaşının kalmak için yasal belgeleri olmadığını ve ülkede toplam 4,4 milyon Afgan mültecinin yaşadığını söyledi.

"Afganistan içinden saldırıya uğradığımıza ve Afgan vatandaşlarının bize yönelik saldırılara karıştığına dair iki görüş yok. Elimizde kanıtlar var" diyen Bugti, İslamabad'da sivil ve askeri liderlerin, son zamanlarda artan saldırıların ardından kanun ve düzeni görüşmek üzere Başbakan ve ordu komutanıyla bir araya gelmelerinin ardından konuştu. İslamabad, Sovyetler Birliği'nin 1979'da Kabil'i işgal etmesinden bu yana en büyük Afgan mülteci akınına uğramıştı.

GEÇEN HAFTAKİ İNTİHAR SALDIRILARINDA EN AZ 57 KİŞİ ÖLDÜ

Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP- Pakistan Talibanı) olarak bilinen örgütün geçen yılın sonlarında hükümetle yapılan ateşkesi iptal etmesinden bu yana Pakistan'daki şiddet olaylarında alışılmadık bir artış görüldü. TTP, Pakistan hükümetini devirerek yerine şeriata dayalı katı bir yönetim getirmek istiyor.

Geçen hafta Pakistan'da dini toplantıları hedef alan iki intihar saldırısında en az 57 kişi ölmüştü. TTP olayla ilgisi olduğunu reddetti. İçişleri Bakanı Bugti ise intihar bombacılarından birinin Afganistan uyruklu olduğunun tespit edildiğini söyledi. Pakistan'da da saldırılara karışan IŞİD'de Afganistan'ın sınır bölgelerinde faaliyet gösteriyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar