Taliban kontrolündeki Afganistan'da ilk yabancı elçi ataması: Yeni Çin büyükelçisi güven mektubu sundu

Taliban kontrolündeki Afganistan'da ilk yabancı elçi ataması: Yeni Çin büyükelçisi güven mektubu sundu
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da Taliban hükümeti yetkilileri Çin'in ülkeye atadığı yeni büyükelçisinin güven mektubunu sunduğunu açıkladı. Bu 2021'den bu yana büyükelçilik düzeyinde ilk yabancı elçi ataması oldu.

Artı Gerçek - Afganistan'da iki yıl önce iktidarı ele geçiren Taliban yetkilileri yeni bir Çin büyükelçisinin bugün başkent Kabil'de geçici Taliban yönetimi başbakanına güven mektubunu sunduğunu ve bunun büyükelçilik düzeyinde ilk yabancı elçi ataması olduğunu söyledi. Taliban herhangi bir yabancı hükümet tarafından resmen tanınmış değil. Çarşamba günkü atamanın Pekin tarafından Taliban'ın resmen tanınmasına yönelik herhangi bir adımın işareti olup olmadığı da Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama gelmediği için netleşmedi.

Taliban yönetimi sözcü yardımcısı Bilal Karimi yaptığı açıklamada "Afganistan İslam Emirliği Başbakanı Muhammed Hasan Akhund, Çin'in yeni Afganistan Büyükelçisi Zhao Xing'in güven mektubunu bir törenle kabul etti" dedi.Taliban yönetimi dışişleri bakanlığı sözcüsü, Zhao Xing'in yabancı güçlerin çekilmesiyle Taliban'ın yönetimi devraldığı Ağustos 2021'den bu yana atanan ilk büyükelçi olduğunu doğruladı.

Çin'in bir önceki Afganistan Büyükelçisi Wang Yu, 2019 yılında göreve başlamış ve geçen ay görev süresini tamamlamıştı. Pakistan ve Avrupa Birliği gibi diğer ülkeler ve uluslararası heyetler Kabil'deki diplomatik misyonlara liderlik etmeleri için üst düzey diplomatlar gönderdi ancak bu kişiler genellikle 'maslahatgüzar' seviyesinde. Daha önceki yabancı destekli Afgan hükümeti döneminde atanan bazı büyükelçiler de aynı unvanla Kabil'de kaldılar.

Taliban 15 Ağustos 2021'de, yıllarca Batı desteğiyle kurulan Afgan güvenlik güçlerinin dağılması ve ABD destekli Devlet Başkanı Eşref Gani'nin kaçması üzerine başkente girerek yönetimi ele geçirmiş ve o zamandan bu yana ülkeyi katı şeriat yasalarına dayanarak yeniden yönetmeye başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar