Pakistan'da Ramazan izdihamı: Ücretsiz kumanya dağıtımında 12 kişi öldü

Pakistan'da Ramazan izdihamı: Ücretsiz kumanya dağıtımında 12 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan'ın Karaçi şehrinde bir fabrikanın Ramazan sebebiyle yaptığı ücretsiz kumanya yardımı sırasında izdiham yaşandı. İzdihamda dokuz kadın ve üç çocuk öldü.

Artı Gerçek - Pakistan'ın Karaçi şehrinde, bir fabrikanın işçilerine ücretsiz kumanya dağıtımında çıkan izdihamda 12 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Olay şehrin Site bölgesinde bir fabrikanın çalışanlarının ailelerine ücretsiz gıda maddeleri dağıtılacağını açıklamasının ardından yaşandı.

Yerel basına göre çoğu kadın yüzlerce kişi fabrikaya gitti. Ancak gıda maddelerinin bulunduğu paketlerin dağıtımında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması sebebiyle yaşanan izdihamda dokuzu kadın, üçü çocuk 12 kişi öldü, beş kişi de yaralandı. Polis, dağıtımı organize eden yedi kişiyi gözaltına aldı. Hayber Pahtunhva ve Pencap eyaletlerinde 27 Mart'ta hükümetin dağıttığı bedava un nedeniyle yaşanan izdihamlarda da yedi kişi ölmüştü.

PAKİSTAN HÜKÜMETİ UN DAĞITIM PROGRAMI BAŞLATMIŞTI

Pakistan hükümeti, geçen hafta başlayan Ramazan boyunca ihtiyaç sahibi milyonlarca aileye ulaşmak için un dağıtım programını başlatmıştı. Ekonomik krizin yaşandığı Pakistan'da son 50 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 30'un üzerine çıkan enflasyonun etkisini hafifletmek için hükümet destekli bir programın parçası olarak ülke çapında kurulan un dağıtım merkezlerine binlerce insan gidiyor.

İzdihamlar, Pakistan'ın düşen para birimi ve mali destek paketlerinin son diliminin önünü açmak için Uluslararası Para Fonu ile anlaşmaya varılan sübvansiyonların kaldırılmasıyla daha da kötüleşen artan maliyetler karşısında insanların çaresizliğinin altını çiziyor. Geçen yıl un fiyatlarının yüzde 45'ten fazla artmasıyla temel ihtiyaç malzemelerinin maliyetleri artmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar