Pakistan'da siyasi parti kongresine bombalı saldırı: En az 40 kişi öldü

Pakistan'da siyasi parti kongresine bombalı saldırı: En az 40 kişi öldü
Pakistan'ın kuzeydoğusunda İslam Uleması Cemiyeti Partisi'nin kongresine bombalı saldırı yapıldı. Saldırıda en az 40 kişi öldü.

Artı Gerçek - Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde, koalisyon hükümeti ortaklarından İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) Partisi'nin kongresini hedef alan bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 40 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Ulusal basındaki haberlere göre, Hayber Pahtunhva'nın Bajaur bölgesinde, JUI-F mensuplarının düzenlediği kongreye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

BU YILIN İLK ALTI AYINDA SALDIRILAR YÜZDE 79 ARTTI

Pakistan Çatışma ve Güvenlik Çalışmaları Enstitüsünün verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında ülkedeki saldırılar 2022'ye göre yüzde 79 arttı. Yılın ilk 6 ayında terör saldırısı olarak kabul edilen 271 saldırı gerçekleşti ve 389 bu saldırılarda öldü. i2022'nin aynı döneminde 151 saldırı gerçekleşmiş ve 293 kişi ölmüştü. Ülkede özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda saldırılar arttı. İslamabad, bu saldırıların Afganistan'da konuşlu Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlandığını ve yönetildiğini savunuyor, Afganistan ise bu iddiaları reddediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar