Pakistan'ın eski başbakanı Han'ın hapis cezasına erteleme: Yine kefaletle serbest kalacak

Pakistan'ın eski başbakanı Han'ın hapis cezasına erteleme: Yine kefaletle serbest kalacak
Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan'ın eski başbakanı İmran Han'ın yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında verilen üç yıllık hapis cezası ertelendi. Ülkenin kuzeybatısındaki Attock Cezaevi'nde tutulan Han, kefaletle serbest kalacak.

Artı Gerçek - Eski Pakistan Başbakanı İmran Han'ın yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında verilen üç yıl hapis cezası ertelenerek, Han'ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Han, ülkenin kuzeybatısındaki Attock Cezaevi'nde tutuluyordu.

HAN'A YÖNELİK SON SUÇLAMA NEYDİ?

Ülke yasalarına göre başbakanlar, bakanlar, bürokratlar ve üst düzey devlet yetkilileri, yabancı devlet adamlarından aldıkları hediyeleri "Toshakhana" adı verilen departmana bildirmekle yükümlü. PTI hükümeti döneminde İmran Han'a sunulan hediyelerin bildirilmediği iddia ediliyor. 2018'den 2022'ye kadar başbakan olarak görev yapan Han, yurtdışı ziyaretleri sırasında alınan ve 140 milyon Pakistan rupisinden (yaklaşık 13 milyon Türk Lirası) fazla değerde devlet malı olan hediyeleri alıp satmak için kötüye kullanmaktan suçlu bulundu. 70 yaşındaki eski kriket oyuncusu ve başbakan Han ise herhangi bir suç işlediğini reddediyor. Han'ın Mayıs ayında ayrı bir dava nedeniyle birkaç gün boyunca tutuklanması ve gözaltında tutulması, yoğun siyasi kargaşaya yol açmış ve Han destekçileri ile polis arasında ölümcül çatışmalar patlak vermişti. Pakistan polisi, mahkeme kararıyla Han'ı Lahor şehrindeki evinde 5 Ağustos'ta tutuklamıştı. Pakistan Seçim Komisyonu, 8 Ağustos’ta, yargılandığı yolsuzluk davasında suçlu bulunarak tutuklanan eski Başbakan İmran Han'ın siyasetten beş yıl süreyle men edilmesine karar vermişti.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ GEÇEN YIL DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosu'nda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında 174 "hayır" oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan 2022'de düzenlenen oylamada, 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar