Paris belediyesi, 'farelerle birlikte yaşamı’ incelemek için komite kuracak

Paris belediyesi, 'farelerle birlikte yaşamı’ incelemek için komite kuracak
Yayınlanma:
A+ A-
Fare sayısının giderek arttığı Paris'te, insanlar ile farelerin “birlikte yaşamı” incelemek için bir komite kurulacak. Paris Belediyesi, "Hem etkili olmak hem de başkentliler dayanılmaz olmayacak bir çözüm ürütmek istiyoruz" açıklaması yaptı.

Artı Gerçek - Paris Belediyesi, başkentte sayıları giderek artan farelerle “birlikte yaşamı” incelemek için komite kuracak. Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun kuracağını açıkladığı komiteye ilk destek, Paris Hayvanları Koruma Derneği’nden (Paris Animaux Zoopolis) geldi.

Başkentte giderek artan fare sayısına karşı yoğun eleştirilere neden olan Hidalgo’nun sağlık konusundaki yardımcısı Anne Souyris, kurulacak çalışma grubunun farklı kesimlerle görüşmelerde bulunarak, farelerle birlikte yaşamak için seçenekleri masaya yatıracağını söyledi.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre Souyris, "Belediye Başkanı Hidalgo ile farelerle birlikte yaşama sorunu hakkında bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik. Bu konuda hem etkili olmak hem de başkentliler dayanılmaz olmayacak bir çözüm ürütmek istiyoruz” dedi.

Paris Hayvanları Koruma Derneği de, AFP’ye yaptığı açıklamada fareleri tamamen öldürmeye yönelik çözümü dışlayan bu öneriyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

FARELERİN YARARLARI NELER?

Hayvan koruma derneklerine göre, bu hayvanları öldürmek için antikoagülan (fare zehri) kullanmaktansa, onların üremesini düzenlemek daha iyi bir seçenek. Bilim insanlarına göre şehirde farelerin varlığı aslında Parisliler için yararlı. Her fare senede 9 kilo atık tüketiyor ve de fareler lağım boruları ve giderlerde hareket halindeyken boruların ve giderlerin tıkanmalarını engelliyor.

Paris’te fare nüfusunun her zaman artmasının birkaç sebebi var. Başkentte yaşayanların sokaklarda daha fazla oranlarda yemek yemesi, çöplerin farelerin gün içerisinde beslenme dönemi olan akşam saatlerinde çıkarılması. Seine nehrinin yükselmesi sonucunda farelerin lağım borularından kaçmak zorunda kalması bu artışa gerekçe gösteriliyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar