Paşinyan: Barış anlaşması olmazsa Azerbaycan ile savaş çok muhtemel

Paşinyan: Barış anlaşması olmazsa Azerbaycan ile savaş çok muhtemel
Yayınlanma:
A+ A-
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan ile barış anlaşması yapılmazsa yeni bir savaşın "çok muhtemel olduğunu" söyledi. Paşinyan bir barış anlaşmasının iki ülke parlamentoları tarafından imzalanması gerektiğini vurguladı.

Artı Gerçek - Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransız AFP haber ajansına cuma günü verdiği mülakatta, iki ülkenin bir barış anlaşması üzerinde uzlaşamaması halinde Azerbaycan ile yeni bir savaşın "çok muhtemel" olduğunu söyledi. Paşinyan, "Bir barış antlaşması imzalanmadığı ve böyle bir antlaşma iki ülkenin parlamentoları tarafından onaylanmadığı sürece, elbette Azerbaycan ile yeni bir savaş çok muhtemeldir" dedi.

Uluslararası alanda Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan ancak çoğunlukla etnik Ermenilerin yaşadığı Dağlık Karabağ, 1990'larda uzun süren bir çatışma sırasında Azerbaycan'ın kontrolünden kopmuştu. 2020 yılında ise 44 gün süren Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan büyük miktarda toprak kaybederek Azerbaycan'a yenilmiş, Moskova’nın aracılığı ile ateşkese varılmış, Ermenistan Dağlık Karabağ’ın bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmişti. Rusya da bölgeye asker sevkederek Ermenistan ve Karabağ arasındaki geçişleri garanti etme söz vermişti. Fakat Erivan, Moskova’yı bu sözünü yerine getirmemekle suçluyor.

Ermenistan ve Azerbaycan son aylarda kalıcı bir barış anlaşması için yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüler ancak zaman zaman sınır çatışmaları da yaşandı ve görüşmelerde henüz önemli bir ilerleme sağlanamadı. Hem Ermenistan hem de Karabağ'daki Ermeni yetkililer, Azerbaycan'ın Aralık ayından bu yana bölgeyi abluka altına aldığını, bölgeyi Ermenistan'a bağlayan tek yol olan Laçın Koridoru'na bir sınır karakolu yerleştirdiğini ve trafiğin çoğunu engellediğini söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar