Polonya: Ülkedeki bir Rus casus ağını çökerttik

Polonya:  Ülkedeki bir Rus casus ağını çökerttik
Polonya Savunma Bakanı ülkede Rusya için çalışan bir casusluk şebekesini çökerttiklerini açıkladı. Polonya basını gözaltına alınan altı kişinin Ukrayna savaşıyla bağlantılı olarak sabotaj planladıklarını öne sürdü.

Artı Gerçek - Polonya ülkede Rusya adına faaliyet gösteren bir casusluk şebekesini çökerttiğini duyurdu. Polonyalı medya kuruluşu RMF FM'in Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle altı kişinin gözaltına alındığını duyurmasının ardından Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak açıklama yaptı. RMF FM'in haberinde gözaltına alınan kişilerin ülkede sabotaj planladığı iddia edildi.

Haberin ardından kamu yayıncısı Polskie Radio 1'e açıklama yapan Blaszczak gelişmeyi doğruladı. "Tehdit gerçekti" diyen Polonya Savunma Bakanı "İç Güvenlik Teşkilatı görevlilerinin elde ettiği büyük başarıyı vurgulamak isterim, çünkü tüm casus ağı çözüldü. Bu, şüphesiz Polonyalı istihbarat servislerinin ülkemizin güvenliği için çok verimli bir şekilde çalıştığının kanıtıdır" dedi. Blaszczak konuyla ilgili ayrıntıların daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulacağını da söyledi.

UKRAYNA SINIRI YAKININDAKİ YERLERE GİZLİ KAMERALAR KOYDUKLARI İDDİASI

RMF FM haberinde gözaltına alınan kişilerin Ukrayna sınırındaki kritik altyapı bölgelerine onlarca gizli kamere yerleştirdiğini iddia etti. İddiaya göre bu kameraların bazıları önemli demiryolu güzergahlarına ve Ukrayna'ya uluslararası insani ve askeri yardımların lojistik merkezine dönüşen Rzeszow-Jasionka havalimanı yakınlarına yerleştirildi.

ABD'den ve Avrupa'dan gelen askeri ve kargo uçakları, Ukrayna sınırına 100 km yolculuk için bekleyen kamyonlara malzeme teslim etmek için havaalanına düzenli olarak girip çıkıyor. Bölge o kadar hassas kabul ediliyor ki Washington, hava sahasını korumak için Patriot hava savunma sistemlerinden birini alana konuşlandırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar