Polonyalı itfaiyeciler Adıyaman'da enkaz altından 10 kişiyi kurtardı

Polonyalı itfaiyeciler Adıyaman'da enkaz altından 10 kişiyi kurtardı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa'dan Türkiye'ye deprem yardımı için gelen ekipler zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyor. Polonya'dan Türkiye'ye gönderilen itfaiyeciler Adıyaman'ın Besni ilçesinde 10 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkarmayı başardı.

Artı Gerçek - Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye'ye gönderilen yabancı arama kurtarma ekipleri canla başla çalışmalarına devam ediyor.

Polonya İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kurtarma ekiplerinin çalışmalarına Adıyaman'ın Besni ilçesinde devam ettiğini söyledi. Şimdiye kadar dokuz kişinin kurtarıldığı bilgisini paylaşan Bartkowiak, "Bunların dördü aynı ailenin üyeleri ve kurtarılanlardan biri 13 yaşında bir kız çocuğu. Çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Bartkowiak daha sonra bir kadının daha enkaz altından kurtarıldığını ve toplamda 10 kişiy sağ olarak enkaz altından çıkardıklarını duyurdu.

​​​​​​Polonya haber ajansı PAP'a konuşan itfaiyeci Brig Grzegorz Borowiec de "Dördü aynı aileden olmak üzere dokuz kişiyi kurtarmayı başardık. Bu nedenle diğer operasyonlar için umutluyuz. Güne büyük iyimserlikle başladı. Üç ekip daha hareket halinde o nedenle daha fazla kişiye ulaşmayı umuyoruz" dedi.

'DURUM ÇOK AMA ÇOK ZOR'

Polonya İtfaiyesi Şefi Borowiec ayrıca " Durum çok ama çok zaor. Her konuda eksiklik var. yardım edecek insan konusunda ve insanları enkaz altından çıkarmaya yarayacak ağır iş makineleri konusunda eksiklikler var" ifadelerini kullandı.

Borowiec " Yerel hizmetler iş yükünden bunalmış durumda. İki depremden kaynaklanan hasarın ölçeği düşünülemez. Kurbanların ve kurtarılan insanların sayısı da bunu kanıtlıyor" diye ekledi.

Polonya, Türkiye'ye dün 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği göndermişti. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra 52 askeri sağlık görevlisinin de Türkiye'ye gönderileceğini açıklamıştı. Blaszczak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Polonya ordusunun Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğini belirtti.

Wrocław'daki Askeri Sahra Hastanesi'nden personelin Türkiye'ye yardım edeceğini kaydeden Blaszczak "Bu hastaneden doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri dahil olmak üzere toplam 52 sağlık personeli Türkiye'ye gönderiyoruz. Donanımlı bir mobil yardım noktasını da Türkiye'ye göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ayrıca Polonyalı madencilerin de Türkiye'ye gideceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

“Local services are overwhelmed. The scale of the damage from the two earthquakes is unimaginable. This is evidenced by the numbers of victims and rescued people.”

Öne Çıkanlar