Pompeo: Erdoğan-Pence görüşmesi uzayınca Beştepe'de kapıyı kırmaya çalıştım

Pompeo: Erdoğan-Pence görüşmesi uzayınca Beştepe'de kapıyı kırmaya çalıştım
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin eski dışişleri bakanı Pompeo, Trump'ın Suriye'den çekilme kararı üzerine yapılan kritik temasların magazinel ayrıntılarını açıkladı. Pompeo, Erdoğan-Pence görüşmesi uzayınca Beştepe'de kapı kırmak istediğini söyledi: 15 Temmuz videosundan korktum.

Artı Gerçek - ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın Ekim 2019'da aldığı Suriye'den çekilme kararı sonrasında Ankara'da yapılan görüşmelere dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı. ABD'nin eski dışişleri bakanı Mike Pompeo, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dönemin ABD başkan yardımcısı Mike Pence arasındaki görüşme uzayınca Beştepe'de kapıyı kırmak istediğini, "Pence'e üç saatlik 15 Temmuz videosunun izlettiriliyor olmasından endişelendiğini" açıkladı.

'2017'DEKİ SDG KARARI DA BÜYÜK ÖFKE YARATTI'

Pompeo, Suriye'nin Rakka vilayetinin IŞİD'den geri alınması için 2017'de yapılan görüşmelerde de, ABD'nin Türkiye yerine Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile hareket etme kararının Ankara'da büyük öfkeye yol açtığını belirtti.

'ERDOĞAN SADECE BİRKAÇ DAKİKALIK GÖRÜŞME TALEP ETTİ AMA...'

ABD'nin eski dışişleri bakanı, söz konusu 'anılarını' yeni yayımlanan "Never Give an Inch: Fighting for the America I Love" (Asla Taviz Verme: Sevdiğim Amerika için Mücadele Etmek) isimli kitabına anlattı. Gazeteci Ragıp Soylu'nun Middle East Eye sitesinde aktardığına göre, 'kapı kırma' girişimi, 2019'da Beştepe'de yaşandı.

Bu tarihte Trump Suriye'den çekilme kararını açıklamıştı. Türkiye bunun üzerine 'Barış Pınarı' ismi verilen yeni harekatı başlatırken, Trump yönetimi 'Suriye'de Kürt müttefiklerini terk ettiği' gerekçesiyle ülke içinde ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Pence'in Ankara ziyaretindeyse, Rusya'nın da müdahil olduğu bir süreç sonucunda, SDG'nin güneye çekilmesi şartıyla harekat durdurulmuştu.

Pompeo da kitabında, 17 Ekim günü Beştepe'de yapılan Pence-Erdoğan görüşmesinin ayrıntılarını yazdı: "Erdoğan'ın sarayına vardığımızda, başkan yardımcısıyla 'birkaç dakikalığına' ikili görüşme yapmak istedi. Yaklaşık yarım saat sonra, ev sahiplerimize başkan yardımcısını görmem gerektiğini söyledi. Bu gerçekleşmedi.

'KAPIYI KIRACAĞIMIZI SÖYLEDİM'

Bir 20 dakika daha geçti ve bu sefer kararlıydım. İzin almadan koridoru geçtim ve Erdoğan ile başkan yardımcısının görüştüğü odanın kapısını iterek açmaya çalıştım. Kilitliydi. Daha sonra mevkidaşıma [Mevlüt Çavuşoğlu] kapıyı kırarak içeri gireceğimizi söyledim."

'15 TEMMUZ VİDEOSUNU BİR AKIL SAĞLIĞI SORUNU OLARAK GÖRDÜM'

Pompeo, bu sırada 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olan ve kendisine CIA Direktörü olarak 2017'de yaptığı ilk ziyarette 'zorla' izlettirilen üç saatlik videonun Pence'e de izlettiriliyor olmasından endişelendiğini yazdı: "Video o kadar uzun ve çirkindi ki, onu bir akıl sağlığı sorunu olarak gördüm."

'TÜRK KORUMALARIN SALDIRGAN DAVRANMASINDAN ENDİŞE EDİLDİ'

ABD'nin eski dışişleri bakanı, kapıyı kırma girişiminin kendi güvenlik ekibini korkuttuğunu "zira Türk korumaların saldırgan bir tepki vermesinden" endişe duyulduğunu yazdı. Ancak Pompeo, beklentilerin aksine Erdoğan'ın güvenlik ekibinin, kendisinin ve diğer yetkililerin geçişine ve Erdoğan-Pence görüşmesine katılmalarına hızla izin verdiğini belirtti.

'FİDAN VE KALIN, RAKKA KARARINA ÇOK ÖFKELENDİ'

Pompeo kitapta, 2017 yılında Suriye'nin Rakka vilayetinin IŞİD'den nasıl geri alınacağına dair müzakereler sırasında da ABD ile Türkiye arasında gerilim yaşandığını yazdı. Söz konusu tarihte ABD'nin IŞİD'e karşı SDG ile harekete geçmek ve Türkiye ordusu ile birlikte çalışmak olmak üzere iki seçeneği değerlendirdiğini yazan Pompeo şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan ve Fidan sürekli beni arayarak, ABD'nin terör listesinde olan PKK'nin SDG'den hiçbir farkı olmadığını söylüyorlardı. ABD'nin SDG desteklemeyi halinde Türkiye'yle ilişkilerimizin kesintiye uğrayacağını iddia ediyorlardı.

'BİR ODADA ÖFKENİN BU KADAR HIZLI PATLADIĞINI HİÇ GÖRMEMİŞTİM'

Fakat Pentagon, Türkiye'nin eğittiği Suriyeli güçlerin IŞİD'i yenilgiye uğratacak kadar güçlü olduğuna ikna olmamıştı. Dolayısıyla öbür seçeneği tercih ettiler. Şimdi sıra, bu haberin Türklere verileceği diplomatik görüşmeye geldi. Toplantı kötü geçti.

Bir odada öfkenin bu kadar hızlı patladığını hiç görmemiştim. Kalın ve Fidan patladı, sonra hızla çıktılar. İlişkiler için çok iyi bir an değildi." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar