Poroşenko ile Fener Rum Patriği, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığı için anlaşma imzaladı

Poroşenko ile Fener Rum Patriği, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığı için anlaşma imzaladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 21:55
A+ A-
Bartholomeos 'Otosefal kararının Ukrayna’daki tüm Ortodoksların birleşmesini sağlayacağına inanıyorum' dedi.

Türkiye'yi ziyaret edem Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık elde etme talebini kabul eden Fener Rum Patrikhanesi'ne gitti.

Poroşenko’yla Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılması sürecini tamamladığını söyledikleri bir anlaşma imzaladı.

Poroşenko, Fener Rum Patriği ile İstanbul’da imzaladıkları anlaşmanın, ‘Ukrayna Kilisesi’ne Ortodoks Kilisesi kurallarına uygun bir biçimde otosefal (bağımsızlık) verilmesi sürecini tamamladığını’ duyurdu.

Bartholomeos da "Otosefal kararının Ukrayna’daki tüm Ortodoksların birleşmesini sağlayacağına inanıyorum" dedi.

"Bugün tarihi bir gün. Ekümenik Patrik ile işbirliği ve ortak çalışma anlaşması imzaladık" açıklamasını yapan Poroşenko, Twitter’dan yaptığı açıklamada da anlaşmanın imzalanmasını tarihi bir olay olarak nitelendirip Bartholomeos’a teşekkür etti.

RUSLAR TANIMADI

Rus Ortodoks Kilisesi yetkililerinden Vladimir Legoyda, İstanbul’da imzalanan anlaşmanın bir Ukrayna Kilisesi’nin kurulduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Legoyda, Ukrayna liderliği ile Fener Rum Patrikhanesi arasında imzalanan anlaşmanın ‘Ukrayna’daki milyonlarca inanan için hiçbir şey değiştirmediğini’ dile getirdi.

Rus Ortodoks Kilisesi yetkilileri, daha önce, Rus Ortodoksları Türkiye’deki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olan kiliselerde dua etmemeye çağırmıştı.

Ekim ayında Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık elde etme talebini kabul etmişti.

Bunun üzerine Rus Ortodoks Kilisesi, pazartesi günkü Kutsal Sinod toplantısında, Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri tamamen kesme kararı almıştı.

Ukrayna Kilisesi’ne otosefal statüsü verilmesi, Ortodoks Kilisesi’nde son 1.000 yılda yaşanan en büyük ayrılık olarak tanımlanıyor. Rus Ortodoks Kilisesi’ne göre Fener Rum Patrikhanesi’nin otosefal statüsü verme yetkisi bulunmuyor.  (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Öne Çıkanlar