Portekiz-Uruguay maçında sahaya inip LGBTİ+ bayrağı açan aktivist serbest bırakıldı

Portekiz-Uruguay maçında sahaya inip LGBTİ+ bayrağı açan aktivist serbest bırakıldı
Katar'daki FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Portekiz- Uruguay maçında sahaya atlayarak LGBTİ+ bayrağı açan İtalyan aktivist Mario Ferri serbest bırakıldı. Ferri'nin daha öncek, Dünya Kupaları'nda da benzer eylemler yaptığı anlaşıldı.

Artı Gerçek- Katar'daki FIFA 2022 Dünya Kupası'nda pazartesi günü oynanan Portekiz- Uruguay karşılaşmasının 51'inci dakikasında sahaya girerek LGBTİ+ bayrağı açan İtalyan Aktivist Mario Ferri serbest bırakıldı.

Doha'daki Lusail Stadyumu'nda oynan maçta sahaya atlayıp LGBTİ+ bayrağı açmasının ardından Ferri gözaltına alınmıştı. Ferri'nin üzerindeki tişörtün ön yüzünde "Ukrayna'yı kurtarın", arkasında ise "İranlı kadınlara saygı" yazısı bulunuyordu.

Ferri'nin serbest bırakıldığını İtalya Dışişleri Bakanlığı duyurdu.

AFP'ye açıklama yapan İtalya Dışişleri bakanlığı "Doha'daki İtalyan büyükelçiliği ile birlikte saha işgalinden sonra durumu takip ettik. Kısa bir gözaltı süresinin ardından Ferri yetkililer tarafından herhangi bir başka sonuç olmaksızın serbest bırakıldı" dedi.

Mario Ferri daha önce Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası da dahil benzer saha işgali eylemleri yapmış, Brezilya'daki eyleminde gecekondu semtlerinde (favela) yaşayan yoksul çocukların durumuna dikkat çekmişti.

NEVES: BENCE TÜM DÜNYA ONUN MESAJINI ANLIYOR

Maçın ardından İtalyan aktivist hakkında Portekiz oyuncusu Ruben Neves de bir açıklama yapmıştı.

Neves "Bu Dünya Kupası sırasında neler olduğunu biliyoruz... Bunun olması normal bir şey. Tabii ki hepimiz yanlarındayız. İran'la da, İranlı kadınlarla da. Bu yüzden umarım çocuğa bir şey olmaz, çünkü onun mesajını anlıyoruz ve bence tüm dünya da bunu anlıyor" ifadelerini kullandı.

Eşcinselliğin yasa dışı olduğu ve hapisle cezalandırıldığı Katar'da LGBTİ+ topluluğunun simgesi olan gökkuşağı bayraklarının kullanımı tartışma yaratmıştı.

Turnuvaya Avrupa ülkelerinden katılan milli takımların kaptanları ayrımcılığa dikkat çekmek için gökkuşağı bayraklı "One Love (Tek Aşk) yazılı kal bantları takmak istemiş ancak FIFA bu eylemlerin sarı kart dahil çeşitli yaptırımlarla karşılaşacağı uyarısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar