Prigojin'in uçağında kimler vardı?

Prigojin'in uçağında kimler vardı?
Yayınlanma:
A+ A-
Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in Moskova yakınlarında düşen uçakta öldüğünün açıklanması kadar, uçakta bulunan diğer isimler de tartışma konusu oldu. İşte uçaktaki diğer yolcular hakkında bilinenler...

Artı Gerçek - Ukrayna'daki savaşın yönetilme şeklini eleştirerek haziran ayında Rusya ordusuna başkaldıran özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in, Moskova'nın kuzeyinde düşen uçakta öldüğü açıklandı. Rus Havacılık Dairesi Rosaviatsia'ya göre uçakta Yevgeniy Prigojin ve sağ kolu Dimitry Utkin'in yanı sıra beş yolcu daha vardı. İşte diğer yolcular hakkında bilinenler...

Dimitriy Utkin

Prigojin dışında Wagner'in belki de en tanınmış ismi olan Utkin de sırlarla dolu bir isim. 1993-2013 yılları arasında Rus Özel Kuvvetleri'nde (Spetsnaz) görev yaptı ve bu süre zarfında Çeçenistan'da bulundu. Ordudan ayrılmasının ardından yaptıkları hakkında neredeyse hiçbir şey somut olarak bilinmiyor. Foreign Policy'ye göre 2016'dan bu yana ortalıkta göründüğü söylenemez. Analistler onun Wagner'in kuruluşunun ayrılmaz bir parçası mı yoksa şaşırtmaca için öne sürülen bir isim mi olduğu konusunda hemfikir değil. Ancak ölüm anında Prigojin'in yanında bulunması, onun üstlendiği rolün son ve en önemli kanıtı gibi görünüyor. Ancak, Kanada'daki Carleton Üniversitesi Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu'ndan Profesör Dani Belo gibi isimler, Prigojin'in bir figüran görevi gördüğü ve Wagner'in esas yöneticisinin Utkin olduğunu ileri sürüyor. Öte yandan örgütün adını Utkin'den aldığı ve Utkin'in askeri takma adı olan "Wagner"den geldiği de iddia ediliyor. Utkin'in Nazi sempatizanı olduğu da iddialar arasında. Öyle ki Rus gazeteci Sergey Khazov-Kassia ile 2018'de konuşan bir Wagner savaşçısı, "Utkin'in omzunda gamalı haç dövmesi olduğunu, bazen "boynuzlu bir başlık" taktığını ve Slav Pagan dinine bağlı olduğunu" öne sürmüştü. Utkin son olarak 19 Temmuz'da Belarus'ta çekildiği iddia edilen bir videoda Prigojin'in ardından söz alarak "Bu bir son değil. Bu, çok yakında gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük çalışmasının sadece başlangıcı. Cehenneme hoş geldiniz" ifadelerini kullanmıştı.

Valeri Çkalov

Rusya gözlemcisi Giorgi Revişvili'ye göre Prigojin'in en yakın arkadaşlarından biri olan Çkalov, 2000'li yıllardan bu yana Wagner lideriyle birlikte çalışıyordu. Wagner'in lojistiğinden sorumlu olmasının yanı sıra, Prigojin'in orduya gıda tedarik eden sözleşmelerini ve jeolojik keşif, petrol üretimi veya tarımla ilgili denizaşırı projelerini de denetliyordu. Soruşturma grubu 'All Eyes on Wagner'e göre, Suriye ile kârlı bir petrol anlaşması yapan, Wagner savaşçılarına ödeme yapan ve silah temin eden Evropolis şirketiyle bağlantılıydı. Çkalov, geçen ay "Prigojin adına hareket ettiği" ve "Rusya Federasyonu'na mühimmat sevkiyatını" kolaylaştırdığı gerekçesiyle ABD yaptırımlarına hedef olmuştu.

Yevgeny Makaryan

Araştırma sitesi Dossier Center'a göre eski bir bölge polis memuru olan Makaryan Mart 2016'da Wagner'e katıldı. Bazı Rus kaynakları tarafından Prigojin'in koruması olduğu tahmin ediliyor. Ocak 2017'de Khasham yakınlarındaki çatışmada Amerikan uçaklarının ateşi altında kalan Suriye'deki dördüncü Wagner saldırı müfrezesinde görev yapıyordu. Makaryan'ın takma adı "Makar" idi.

Sergey Propustin

Revishvili'ye göre 2015'ten beri Wagner savaşçısı olan Propustin "Kedr" takma adını kullanıyordu ve ikinci Çeçen savaşına katılmıştı. Dossier Center, Propustin'in Prigojin'e kişisel korumalarının çoğunu sağlayan bir birimden geldiği de iddialar arasında.

Alexander Totmin

Gazeteci Michael D Weiss'a göre, "Tot" takma adıyla bilinen Totmin, Instagram'da sık sık gösterişli yaşam tarzıyla ilgili fotoğraflar paylaşıyordu. Sudan'da savaştığı da iddialar arasında.

Nikolay Matuseev

Her ne kadar Matuseev Wagner'in resmi listesinde yer almasa da, Rus kaynaklar aynı adı taşıyan bir kişinin Ocak 2017'de Wagner'e katıldığını ve Suriye'de Makaryan ile aynı birimde görev yaptığını iddia ediyor. Dossier Center adlı araştırma grubu, Rus listelerinde bu isimde bir kişi bulamazken, 2017'den bu yana Wagner ile savaşan bir 'Nikolai Matusevich' bulduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar