Putin: Afrikalı liderlerin sunduğu Ukrayna barış planını görüşeceğiz

Putin: Afrikalı liderlerin sunduğu Ukrayna barış planını görüşeceğiz
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki günlük Rusya-Afrika zirvesinde liderlere sundukları Ukrayna ile barış önerilerine saygı duyduğunu söyledi. Rusya lideri cuma günü barış planın ele alınacağını söyledi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi kapsamında Afrika ülkeleri liderlerinin bir araya geldiği toplantıda konuştu. Bazı Afrika devletlerinin, Ukrayna krizinin çözümü için girişimlerde bulunduğunu anımsatan Putin, "Afrika öncelikli çıkarları dışında görünen sorunların çözümüne yardım etmeye hazır. Girişimlerinize saygı duyuyor ve dikkatle değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı. Rus lider "Barış planını bugün tartışacağız" ifadelerini de kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afrikalı liderler ile Ukrayna konusunda ayrı bir görüşme yapacağını söyledi. Zirvenin Ukrayna konusunda ayrı bir toplantı ile devam edeceğini belirten Peskov, "Bugün St. Petersburg'da planlanan diyaloğun bir devamı olacak. Putin diyaloğu kesinlikle sürdüreceğine söz verdi. Afrikalılar Ukrayna konusunda sorular sormaya devam edecek" ifadelerini kullandı. Ayrıca Peskov, Afrikalı liderlerin Ukrayna krizine yönelik yeni bir teklifle gelmediğini de dile getirdi.

PUTİN: UKRAYNA MÜZAKERELERİ REDDEDİYOR

Putin konuşmasında ayrıca Rusya'nın Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu, ancak Kiev'in katılmayı reddettiği yönündeki tutumunu yineledi. Rus lider "Tüm anlaşmazlıkların görüşmeler yoluyla çözülmesi konusunda hemfikiriz. Defalarca müzakerelere hazır olduğumuzu söyledik. Ancak karşı tarafın da diyalog kurması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'AFRİKA'NIN 23 MİLYAR DOLAR BORCUNU SİLDİK'

Afrika ülkeleri ile ilişkileri geliştirmekte kararlı olduklarını belirten Putin, Afrika ülkelerindeki ordu personeli ve güvenlik güçlerinin eğitimlerine devam edeceklerini belirterek, "Şu anda birçok Afrika devletinden askeri personel, Rusya Savunma Bakanlığı'nın üniversitelerinde eğitim görüyor. Rusya, 40'tan fazla Afrika ülkesiyle geniş bir yelpazede silah ve teçhizat tedarik ettiğimiz anlaşmalar imzaladı" dedi. Rusya'nın Afrika'ya yönelik tarım ürünleri ihracatının yaptırımlara rağmen sürdüğünü ifade eden Putin, "2022'de Afrika ülkelerine 11,5 milyon ton, sadece bu yılın ilk 6 ayında ise 10 milyona yakın tahıl gönderildi. Bu, ihracatımıza uygulanan ve Rus gıda arzını ciddi şekilde engelleyen, lojistiği, sigorta ve banka ödemelerini karmaşık hale getiren yasa dışı yaptırımlara rağmen gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya'nın Afrika ülkelerinin önemli miktarda borcunu da sildiğini aktararak, "Rusya, Afrika ülkelerinin borç yükünün hafifletilmesi çalışmalarına katılıyor. Rusya tarafından Afrika ülkelerinin silinen borcu şimdiye kadar 23 milyar dolara ulaştı. Son taleplere göre bu amaçlar için 90 milyon dolar daha tahsis edeceğiz" şeklinde konuştu.

KONGO CUMHURİYETİ LİDERİ: BARIŞ GİRŞİMİ HAFİFE ALINMAMALI

Afrikalı liderler de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna savaşını sona erdirecek barış planını hayata geçirmesi ve geçen hafta Moskova'nın yırtıp attığı Ukrayna tahılının ihracatına ilişkin anlaşmayı yenilemesi için baskı yaptı. Rusya'yı doğrudan eleştirmeseler de, Putin'le yapılan zirvenin ikinci gününde yaptıkları müdahaleler, savaşın özellikle gıda fiyatları üzerindeki sonuçlarına ilişkin Afrika'nın duyduğu endişenin derinliğini Putin'e hatırlattı. Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso Putin'e ve St Petersburg'daki diğer Afrikalı liderlere "Afrika (barış) girişimi en yakın ilgiyi hak ediyor, hafife alınmamalı. Avrupa'da barışın yeniden tesis edilmesi için bir kez daha acil çağrıda bulunuyoruz" dedi.

SİSİ, RUSYA'YI TAHIL ANLAŞMASINI CANLANDIRMAYA DAVET ETTİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi de Rusya'yı, Moskova'nın çekildiğini duyurduğu Karadeniz tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmaya çağırdı. Ülkesi Karadeniz rotası üzerinden önemli bir tahıl alıcısı olan Sisi, zirvede anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda "anlaşmaya varmanın elzem olduğunu" söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar