Putin: Bu saldırıyı her kim emrettiyse cezalandırılacak

Putin: Bu saldırıyı her kim emrettiyse cezalandırılacak
Crocus konser salonuna saldırıyla ilgili ilk kez konuşan Rusya lideri, saldırganların Ukrayna'ya kaçmaya çalıştığına dikkat çekerek "Sorumlular, emri verenler cezalandırılacak" dedi.

Artı Gerçek - Rusya'nın başkenti Moskova'nın yakınındaki Crocus konser salonunun yer aldığı devasa komplekse dün akşam düzenlenen saldırının ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez halka açıklama yaptı.

'UKRAYNA, RUSYA'DAN KAÇIŞLARI İÇİN HAZIRLIK YAPMIŞTI'

24 Mart'ta (yarın) ulusal yas ilan eden Putin, taziyelerini sunarken, güvenlik güçlerine ve kurtarma ekiplerine teşekkür etti, güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığına dikkat çekti. "Terör saldırısının dört faili de bulundu ve gözaltına alındı. Toplam 11 kişi gözaltına alındı" bilgisini veren Rusya lideri, şöyle devam etti:

“Terör saldırısının doğrudan failleri olan, insanları vurup öldüren dört kişinin tamamı bulunup gözaltına alındı. Kaçmaya çalıştılar ve Ukrayna'ya doğru ilerliyorlardı. İlk bilgilere göre (teröristler için) Ukrayna tarafından devlet sınırını geçmeleri için bir pencere hazırlandı."

Putin, şu vurguları yaptı:

"Rusya Federal Güvenlik Servisi ile diğer kolluk kuvvetleri, teröristlere ulaşım, silahlarla saklanma yerleri ve mühimmat sağlayan, suç mahallinden uzaklaşmaları için yollarını planlayan, yardımcı olanların hepsini tespit edip ortaya çıkarmak için çalışıyor."

'ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ BİR TOPLU İNSAN KATLİAMI'

"Tüm detaylar ortaya çıkarılacak. Dikkatlice planlanmış bir terör saldırısının yanısıra önceden hazırlanmış bir toplu insan katliamıyla karşılaştık. Suçlular soğukkanlılıkla ve kasıtlı bir şekilde vatandaşlarımızı, çocuklarımızı yakın mesafeden vurarak öldürdü."

'İŞGALCİ NAZİLERİN RUSLARI KURŞUNA DİZMESİ GİBİ'

"Suçlular soğukkanlı ve kasıtlı bir şekilde, bir zamanlar Nazilerin işgal altındaki topraklarda yaptığı gibi vatandaşlarımızı, çocuklarımızı öldürmeye gidiyorlardı. Bir idam gösterisi, kanlı bir korkutma eylemi düzenlemeyi planladılar."

'HEPSİNİ CEZALANDIRACAĞIZ'

"Tüm sorumlular cezalandırılacak. Her kim emir verdiyse cezalandırılacak. Rusya'ya, halkımıza yönelik bu saldırıyı hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız. Tekrar ediyorum, Rusya'ya ve halkımıza bu darbeyi, bu zulmü hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız."

'EN ZOR SINAVLARDAN GEÇMESİNİ BİLİRİZ'

"Teröristler insandan sayılamaz ve bir ulusa da ait değildirler, gelecekleri de yoktur. Artık ortak görevimiz, cephede savaşan yoldaşlarımız, tüm yurttaşlarımız, tek safta birarada olmak. Hiç kimse ve hiçbir şey bizim birlik ve irademizi, kararlılığımızı ve cesaretimizi, birleşmiş Rusya halkının gücünü sarsamaz. Rusya defalarca en zor sınavlardan geçmiştir ve şimdi de öyle olacaktır." (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar