Putin: Erdoğan ile nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşamadık

Putin: Erdoğan ile nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşamadık
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşmesinin yeri konusunda henüz karar verilmediğini, çarşamba günü Erdoğan ile telefonda görüşmek üzere anlaştıklarını söyledi. Putin şu anda Ukrayna ile ateşkesin mümkün olmadığını da açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Putin, St. Petersburg’da Rusya-Afrika Zirvesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Putin, Ukrayna savaşı ağırlıklı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasları, Rusya'nın Türkiye'de kurmak istediği doğalgaz dağıtım merkezi ve Türkiye'deki Ukraynalı Azov Taburu komutanlarının durumunu da içeren bir dizi açıklama yaptı. Erdoğan ile Türkiye'deki seçimler öncesinde yüz yüze görüşmek için anlaştıklarını ancak görüşmenin Türkiye’de mi yoksa Rusya’da mı yapılacağı konusunda henüz anlaşmadıklarını söyleyen Putin, Erdoğan ile çarşamba günü bir telefon görüşmesi yapabileceklerini aktardı.

'ÇARŞAMBA GÜNÜ KONUŞMAK İÇİN ANLAŞTIK'

Putin, aslında seçimlerden önce Erdoğan’ın kendisini davet ettiğini, ancak kimsenin spekülasyon yapmaması için bu görüşmeyi seçim öncesi yapmamaya karar verdiklerini ifade etti. Seçim öncesi yapılacak bir ziyaretin bir tür iç politika sürecini etkileme girişimi olarak görülebileceğini dile getiren Putin, “Ne onun (Erdoğan) ne de benim buna ihtiyacımız yok. Görüşmemizi ertelemeye karar verdik. Ama ya bizde (Rusya) ya da Türkiye’de, nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşmadık. Bakacağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan ile telefonla da görüşmeyi planladıklarını anlatan Putin sözlerini şöyle sürdürdü: “Telefonla görüşmek istedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme teklif etti ama bana pek uygun olmayan bir zaman önerdi. Bugün ben önerdim, ona uygun değildi. Yarın önerdim, yine uygun değil. Çarşamba günü konuşmak için anlaştık. Konuşup karar vereceğiz.”

'AZOV SAVAŞÇILARININN TÜRKİYE'DE KALMASI İÇİN ANLAŞMALAR VARDI'

Türkiye’nin esir Azov Taburu komutanlarını Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy'nin ziyareti sırasında Rusya'yı bilgilendirmeden Ukrayna’ya vermesiyle, Rusya’nın Tahıl Anlaşması’na son vermesinin bir ilgisi olmadığını söyleyen Putin, “Birinin diğeriyle hiçbir ilgisi yok" dedi. Rus lider "Türkiye ile Ukrayna'nın Azov savaşçılarının Türkiye'de kalacağına ilişkin anlaşmalar vardı, bu konuda başka yorum yok" ifadelerini kullandı.Beş Ukraynalı Azov Taburu komutanının Zelenskiy ile birlikte Türkiye'den Ukrayna'ya gönderilmesini Moskova daha önce "esir takas anlaşmasının ihlali" olarak nitelendirmişti. Putin, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan Rusya’nın çekilme kararının lojistik, Rus gemilerinin limanlara girişinin imkansızlığı, para transferi, sigorta ve diğer problemlerle bağlantılı olduğunu sözlerine ekledi.

'TÜRKİYE'DEKİ DOĞAL GAZ MERKEZİ ELEKTRONİK TİCARET PLATFORUMU OLACAK'

Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu aktaran Putin, projenin büyük miktarda doğal gazın depolanmasını değil, elektronik bir ticaret platformunun oluşturulmasını içerdiğini vurguladı. Putin, “Açıklığa kavuşturmak istiyorum ki, bu petrol ve petrol deposu değil, bu gaz. Bunu hem biz hem de Türk dostlarımız biliyor. Elektronik ticaret platformu oluşturmaktan bahsediyoruz. Orada büyük miktarlarda gaz depolamayacağız. Böyle bir elektronik ticaret platformunu organize etmek için uygun bir yer. Çünkü Türkiye, Avrupa için bir transit ülkesi haline geldi” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin bir transit ülke olarak rolünü artırma eğiliminde olduğunun altını çizen Putin, çünkü doğal gaz bağlantısının kesilmesi halinde diğer ülkelerin enerji güvenliğini sağlamak için düşünmeye başlayacağını anımsattı.

'AFRİKA BARIŞ GİRİŞİMİ BARIŞ MÜZAKERELERİNİN TEMELİ OLABİLİR AMA SALDIRI ALTINDAYKEN ATEŞİ KESEMEYİZ'

Afrika ülkelerinin Ukrayna’daki çatışmaları sona erdirmek için seçenekler aradığını hatırlatan Putin, Afrika’nın barış girişiminin Çin’in planı ile birlikte barış müzakerelerinin temelini oluşturabileceğine dikkat çekti. Esir değişimi ve insani konulara ilişkin önerilerin zaten gerçekleştiğini hatırlatan Putin, ancak Afrika’nın “ateşkes” önerisinin mümkün olamayacağını, çünkü Ukrayna’nın halihazırda karşı saldırı gerçekleştirdiğini dile getirdi. Putin "Ama Ukrayna ordusu saldırıda, saldırıyor, geniş çaplı stratejik saldırı operasyonu uyguluyor. Saldırı altındayken ateşi kesemeyiz" ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA 4 HAZİRAN'DAN BU YANA 415 TANK KAYBETTİ'

Ukrayna’daki çatışmaların gidişatında büyük bir değişiklik olmadığını da anlatan Putin, Ukrayna ordusunun ağır kayıplar verdiğini ve taktik değiştirdiğini savundu. Şu anda Ukrayna’nın zırhlı araçları koruyup, insan gücünü ön cepheye sürdüğünü dile getiren Putin, “(Ukrayna karşı saldırı başlattığı) 4 Haziran’dan bu yana 415 tank kaybetti. Farklı sınıflarda 1300 kadar zırhlı araç da kaybettiler" ifadelerini kullandı. Polonya askeri birliklerinin Ukrayna’da güvenliği sağlamak için devreye sokulması fikirlerinin ortaya atıldığını kaydeden Putin, bunun olması halinde “Ukrayna’nın batı topraklarının Polonya lehine koparılmasının başlangıcı” olacağını vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar