Putin'in ilhak ilanı sonrası Ukrayna, NATO'ya hızlı üyelik başvurusu yaptı

Putin'in ilhak ilanı sonrası Ukrayna, NATO'ya hızlı üyelik başvurusu yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvurduğunu söyledi.

Rusya lideri Vladimri Putin'in bugün Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya'da kurulan askeri-sivil idari birimleri Rusya'ya bağlayan anlaşmayı imzalamasının ardından Ukrayna'dan NATO hamlesi geldi. 

Hamleyi Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi ile görüştükten sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zerlenskiy duyurdu.

Telegram hesabından açıklama yapan Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuru imzasını attığını söyledi.

Zelenskiy açıklamasında "Ukrayna çoktan NATO standartlarına uygun olduğunu kanıtladı. Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı bir adım atıyoruz" dedi.

Zelenskiy ayrıca Putin'in ilhakı onayladığı konuşmasında yaptığı müzakere masasına dönme teklifini de reddetti.

Ukrayna lideri "Ukrayna, Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyecek" ifadelerini kullandı. 

Zelenskiy "Bunun şu anki Rusya Devlet Başkanı ile olması imkansız. Onur ve dürüstlükten haberi yok. Bu yüzden Rusya ie diyaloğa hazırız ama Rusya'nın bir başka lideri olduğu zaman" diye konuştu.

Rusya, Şubat ayında Ukrayna'ya yönelik özel operasyon başlatmadan önce Kiev'in kesinlikle NATO'ya katılmayacağı yönünde yasal garantiler vermesini istiyordu. 

 

İlgili Haberler