Putin, Kuzey Kore ile kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzaladı: Kim, Rusya'nın Ukrayna Savaşı'na tam destek açıkladı

ABD'ye nispet gösterisine dönüşen Pyongyang ziyaretinde Putin, Kuzey Kore ile kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Kim, Ukrayna Savaşı'na "tam destek" sunduğu Rusya ile stratejik işbirliğini güçlendireceklerini belirtti.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 yıl aradan sonra Pyongyang'ı ziyareti, ABD liderliğindeki kolektif Batı'ya karşı gövde gösterisine sahne oldu. Kendisini havaalanında kucaklayarak karşılayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a alışılmadık şekilde birkaç kez sarılan Putin, Pyongyang'daki programına coşkulu kalabalıklar eşliğinde gösterişli törenlerle başladı. Rusya'nın Ukrayna Savaşı'na "tam destek" açıklayan Kim, Moskova ile stratejik ilişkileri daha güçlendirme sözü verdi.

DEBDEBELİ KARŞILAMA İÇİN KUZEY KORELİLER SEFERBER

Yüz binlerce kişinin yol kenarlarına dizilip alkışladığı çok sayıda motosikletli eskortlu Putin'in konvoyunu, Kim İl-sung Meydanı'nda atlı askerlerin aralarında bulunduğu şeref kıtası ve büyük bir sivil kalabalık karşıladı. İki ülkenin bayrakları ve iki liderin portrelerinin asıldığı ana binanın önüne ellerinde balonlarla dizilen çocukların önünden geçen Putin ile Kim, top atışlı kırmızı halı töreninin ardından Kumsusan Sarayı’nda heyetler arası ve baş başa görüşmeler yürüttü.

Baş başa görüşmenin ardından Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalayan iki lider şu mesajları verdi:

'ABD'NİN HEGEMONİK, EMPERYALİST POLİTİKALARIYLA MÜCADELE EDİYORUZ'

▪️ Putin, Kim'in Eylül 2023'teki Rusya ziyareti sonucunda iki tarafın ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde "önemli ilerleme" kaydettiğini söyledi.

▪️ Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin uzun yıllar boyunca temelini oluşturacak yeni temel belgeyi duyurdu.

▪️ Putin, Kuzey Kore'nin Ukrayna krizine dair olanlar dahil Rusya'nın politikalarına tutarlı ve sarsılmaz desteğini takdir ettiğini belirtti.

▪️ Putin, hem Moskova hem de Pyongyang'ın "ABD ile uydu devletlerinin hegemonik ve emperyalist politikalarıyla mücadele ettiğini" vurguladı.

▪️ Rusya lideri, 2000 yılında şehre yaptığı son ziyaretten bu yana Pyongyang'ın geçirdiği dönüşümün "etkileyici ve dikkat çekici" olduğunu dile getirdi.

▪️ Putin, "Yeni toplantımızdan çok mutluyum. Umarım bir sonraki toplantı Rusya'da, Moskova'da yapılır" diyerek görüşme ve ziyaretleri düzenli hale getirme mesajı verdi.

'RUSYA'NIN KÜRESEL STRATEJİK DENGEYİ KORUMADAKİ ROLÜNÜ TAKDİR EDİYORUZ'

▪️ Kim, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya'nın küresel stratejik istikrar ve dengeyi korumadaki önemli misyonunu ve rolünü takdir ediyor" dedi.

▪️ Kim, Pyongyang'ın, "egemenliğini, güvenlik çıkarlarını ve toprak bütünlüğünü korumak için Ukrayna'da özel askeri operasyon yürütmesinde Rusya hükümeti, ordusu ve halkıyla tam destek ve dayanışma içinde olduğunu" söyledi.

▪️ Kuzey Kore lideri "Dünyadaki durum giderek karmaşıklaşıyor ve hızla değişiyor. Bu bağlamda Rusya ile stratejik iletişimi daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

'YENİ, ÇOK KUTUPLU DÜNYANIN İNŞASINI HIZLANDIRACAK MOTOR'

Rusya-Kuzey Kore'nin on yıllardır süren ilişkilerini yeniden şekillendirmesi beklenen ziyaretin, "dostluk ve birliğin yenilmezliğini ve dayanıklılığını gösterdiği" yorumunu yapan Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA, "iki ülkenin ortaklığının, yeni, çok kutuplu dünyanın inşasını hızlandıracak bir motor" olduğunu" söyledi.

ABD İLE MÜTTEFİKLERİ ENDİŞELİ

Ziyaretten rahatsızlıklarını dile getiren ABD ile müttefikleri, Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla yasaklanan Kuzey Kore'nin füze ve nükleer programlarına yardım sağlamasından endişelerini dile getirirken, Kuzey Kore'yi Rusya'nın Ukrayna Savaşı'nda kullandığı balistik füzeleri ve top mermilerini sağlamakla suçluyor. Moskova ile Pyongyang iddiaları reddediyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar