Putin, milyonlarca eğitimli Rus’u kaçırdı

Putin, milyonlarca eğitimli Rus’u kaçırdı
Ekonomik fırsatlara ve siyasi özgürlüklere sahip olmak için gidiyorlar. DÜNYA- 2000-2014 yılları arasında eğitimli 1.8 milyon kişi Rusya’yı terk etti....

Ekonomik fırsatlara ve siyasi özgürlüklere sahip olmak için gidiyorlar.

DÜNYA- 2000-2014 yılları arasında eğitimli 1.8 milyon kişi Rusya’yı terk etti. Gidenlerin gösterdikleri gerekçelerin başında ise gerek iş gerekse yaşam standartlarını yükseltmek için ihtiyaç duydukları fırsatlara erişememek bulunuyordu. Bir başka neden olarak ise siyasi özgürlüklerden yoksunluk olarak gösterildi.

Uluslararası ilişkiler konusunda çalışmalar yapan bir think tank kuruluşu olan Atlantic Council konuya ilişkin hazırladığı raporda, Rusya’dan, daha iyi ekonomik fırsatlara ve siyasi özgürlüklere sahip olmak için kaçan eğitimli insan sayısındaki artışın, Rusya Federasyonu’nun istikrarına yönelmiş en büyük tehdit olduğunu kaydetti. Atlantic Council’in Avrupa ve Avrasya Direktörü Alina Polyakova, "Bu büyük göç Rusya Federasyonu’nun güvenliğine yönelik en büyük tehdittir. Rusya bu göçü durdurmayı bir numaralı önceliği olarak görmelidir" dedi.

Rusya, Putin’in liderliği altında rövanşist bir dış politika ve buna paralel olarak da özgürlükleri kısıtlayan, muhalefeti köşeye sıkıştırıp sessizleştiren bir iç politika izlemeye başladı. Ne var ki bu tarz-ı siyaset 2000 ve 2014 yılları arasında yaklaşık 1.8 milyon Rus’un ülkeyi terk etmesiyle sonuçlandı. Atlantic Council’den Polyakova, "Bu insanlar Rusya’yı ekonomik bir güce dönüştürebilecek nitelikteki eğitimli insanlar. Ancak ülkelerinden vazgeçiyorlar.

Dinu Patriciu Eurasia Center’dan John Herbst de, dışa verdiği göçün Rusya’nın en büyük sorunlarından biri olduğunu ve büyüme eğilimi gösterdiğini söyledi.

Kaynak: Rachel Ansley, http://europe.newsweek.com/millions-educated-russians-flee-putin-russia-567930?rm=eu

 

Öne Çıkanlar