Putin, Ukrayna'daki 4 bölgenin ilhakını açıkladı: 'Sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar'

Putin, Ukrayna'daki 4 bölgenin ilhakını açıkladı: 'Sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dört yeni bölgenin Rusya'ya eklenmesine ilişkin anayasal düzenlemelerin Rus parlamentosu tarafından destekleneceğine de emin olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de TSİ 15.15'te başlayan törendeki konuşmasında, "Donetsk, Lugansk, Zaporojya ve Herson halklarının seçimlerini tartışmayacağız. Seçim yapılmıştır ve Rusya onlara ihanet etmeyecek" dedi.

Putin’in dün gece imzaladığı bir kararname ile Rusya’nın Herson ve Zaporojya’yı bağımsız bölgeler olarak tanımıştı.. Rusya, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığınıysa 21 Şubat'ta tanımıştı. 

Donetsk ve Lugansk Halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojya’nin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaların imzalandığı törende önce Putin bir konuşma yaptı. 

Konuşma öncesinde Rusya'nın Ukrayna savaşında ölen askerleri için bir dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

'MİLYONLARCA İNSANIN İRADESİ SÖZ KONUSU'

Putin, Kremlin’de düzenlenen törendeki konuşmasında, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya halklarının düzenlenen referandumlarda ‘seçimlerini açık bir biçimde yaptıklarını belirterek her dört bölgenin birden Rusya’ya bağlanmasını içeren anlaşmaların imzalanacağını’ belirtti.

Putin, Rusya’ya dört yeni bölgenin eklenmesine ilişkin anayasal düzenlemelerin Rus parlamentosu tarafından destekleneceğine de emin olduğunu söyleyerek, "Zira milyonlarca insanın iradesi söz konusu" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, ülkesinin topraklarına dört yeni bölgenin eklenecek olmasına ilişkin, "Eşit haklarla yaşamak ve kendi geleceklerini tayin etmek, bu insanların Birleşmiş Milletler Şartı’nda da yazılı olan haklarıdır" vurgusunu yaptı.

"KİEV REJİMİNE MÜZAKERE MASASINA DÖNME ÇAĞRISI YAPIYORUM'

Ukrayna hükümeti ve Batı’ya seslenen Putin, "Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporijya ve Herson bölgelerinde yaşayan insanlar sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar" dedi. "Kiev rejimine askeri faaliyetlerini derhal durdurma ve müzakere masasına dönme çağrısını yapıyorum" diye konuşan Putin "Batı, Rusya’yı özgür bir ülke olarak değil, kolonisi olarak görmek istiyor. Rusya, Batı’ya gerekli değil ancak bizler için gerekli" ifadelerini kullandı.

"SEÇİMLERİNİ TARTIŞMAYACAĞIZ'

 "Donetsk, Lugansk, Zaporijya ve Herson halklarının seçimlerini tartışmayacağız. Seçim yapılmıştır ve Rusya onlara ihanet etmeyecek" değerlendirmesini yapan Rusya lideri, şöyle devam etti: "Ukrayna’dan çıkarılan ekmek (tahıl) Avrupa’ya gidiyor, bunun sadece yüzde 5’i yoksul ülkelere gidiyor. Bu, bir sahtekarlık ve kandırmacadır" dedi.

'ANGLO-SAKSONLAR YAPTIRIMLARA DOYDU, SABOTAJLARA BAŞLADI'

Rusya lideri,  "Batı’nın yönetim çevreleri maskelerini çıkarıp içlerindeki gerçeği ortaya koydu. Batı, geçmişten beri Rusya’yı zayıf düşürmenin ve yok etmenin yollarını arıyor. Rusya gibi büyük bir ülkenin oluşu, bir hayalet yakalarını bırakmıyor. Batı, zorbalık politikalarını sürdürerek neo-kolonici sistemini korumak adına her şeyi yapıyor." ifadelerini kullandı.

Putin, "Anglo-Saksonlar yaptırımlara doydu, şimdi sabotajlara başladılar. Kuzey Akım boru hatlarını patlattılar." ifadelerini kullandı.

Putin sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Savaşın nedeni bizim Batı'ya boyun eğmememizdir. Rusya'nın gelişmesini istemiyorlar. Bir kez daha söylüyorum. Onların dünyayı ele geçirme çabaları Rusya'nın başarısıyla sonuçsuz kalmıştır. Batı'nın kuralları ikiyüzlülükten ibarettir. Binlerce yıllık Rusya asla başka birinin iradesine boyun eğmeyecektir. Böylesine bir milliyetçilik asla Rusya'da olamamışken Batı'nın Rus halkına karşı fasişt bir tavır içinde olduğunu görüyoruz. Kendileri bırakın geçmişte suçlarını kabul etmeyi, bunları başkalarının üzerine atmaya çalışıyorlar. ABD'deki ve Hindistan'daki yerli halkları nasıl yok ettiklerini kabul etmiyorlar. İnsanları uyuşturcu bağımlısı yapmak ve onları hayvan gibi avlamak Batı'nın işidir. Sömürgeciliğe karşı Rusya her zaman karşı durmuştur."

4 BÖLGENİN İLHAKINI ONAYLAYAN ANLAŞMALAR İMZALANDI

Putin'in konuşmasının ardından Zaporijya ve Herson'daki Rus sivil- askeri idarelerin ve Donetsk ve Lugansk Hak Cumhuriyetlerinin liderlerinin katılımıyla 4 bölgenin Rusya'ya bağlanmasını onaylayan anlaşma imzalandı

İmza töreni sonrası bölge liderleriyle Rus lider Putin el ele vererek salondaki katılımcılarla birlikte "Rusya, Rusya, Rusya" sloganları attı.

 

 

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar