Putin: Ukrayna savaşındaki dinamikler olumlu

Putin: Ukrayna savaşındaki dinamikler olumlu
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus devlet televizyonuna verdiği demecinde Ukrayna savaşındaki "dinamiklerin olumlu olduğunu" söyledi. Rus ekonomisinin durumuna da değinen Putin "ekonomi tahminlerimizden çok daha iyi durumda" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek- Rusya Devlet Başlanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşının "dinamiklerinin olumlu olduğunu" söyledi. Rossiya 1 devlet televizyonundaki bir programda konuşan Putin "özel operasyon" olarak adlandırdığı askeri saldırının olumlu bir eğilimde seyrettiğini ve Rus askerlerinin Donetsk bölgesindeki tuz madenciliğiyle ünlü Soledar kasabasının ardından yeni kazanımlar elde etmesini beklediğini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre Putin “Dinamiklerin olumlu olduğunu söyleyebilirim. Her şey, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın planladığı biçimde gelişiyor” değerlendirmesini yaptı. Putin sözlerini “Askerlerimizin elde ettikleri sonuçlarla bizi yine pek çok defa memnun edeceklerini umuyorum” diye sürdürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı cuma günü Soledar'ın kontrolünün Rus güçlerinin eline geçtiğini duyurmuş ancak cumartesi günü Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki askeri valisi "Soledar'ın Ukraynalı yetkililer tarafından kontrol edildiğini ve çatışmaların kasabanın içinde ve dışında devam ettiğini" öne sürmüştü.

'EKONOMİ TAHMİNLERİMİZDEN ÇOK DAHA İYİ'

Putin televizyona verdiği demeçte Ukrayna savaşının ardından Batılı ülkelerce yakın tarihinin en ağır ekonomik yaptırımları altındaki Rus ekonomisine de değindi. “Putin “Ekonomimizdeki durum stabil, dahası, düşmanlarımız bir yana, bizim tahminlerimizden bile çok daha iyi” dedi. Enflasyonun beklentinin altında olduğunu ve düşüş eğilimi göstermekte olduğunu söyleyen Putin ülkesinde sanayi, tarım ve inşaat sektörlerinde de bir yükseliş gözlendiğini ve işsizlik oranının da tarihte görülmüş en düşük seviyelerde olduğunu savundu. Rusya ekonomisi 2022'de yaptırımların ağırlığı altında daraldı, ancak çoğu ekonomistin tahmin ettiğinden çok daha az. Rus hükümeti 2,14 trilyon dolarlık ekonominin 2023'te yüzde 0,8 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar