Rusya Savunma Bakanlığı: Soledar kasabasını ele geçirdik

Rusya Savunma Bakanlığı: Soledar kasabasını ele geçirdik
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya bir süredir ağır çatışmaların yaşandığı Ukrayna'nın doğusundaki Soledar kasabasında kontrolü sağladığını açıkladı. Eğer doğrulanırsa bu Rusya'nın yaşadığı bir dizi askeri gerileme sonrasında savaşta altı ay sonraki ilk ciddi başarısı olacak.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna ordusu ile bir süredir sert çatışmaların yaşandığı Soledar kasabasının dün akşam tamamıyla Rusya güçlerinin kontrolüne geçtiğini öne sürdü. Sputnik'in aktardığına göre Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, "düşman güçlerine Rus hava güçleri ile roket birlikleri tarafından sürekli olarak bombardıman düzenlenmesi sayesinde" Soledar kasabasının dün akşam saatlerinde tamamen ele geçirildiğini söyledi.

'BAHMUT ÜZERİNDEN GELEN İKMAL HATTI KESİLMİŞ OLDU'

Bakanlık daha önce kasabanın Rus hava indirme birlikleri tarafından kuzeyden ve güneyden kuşatıldığını açıklamıştı. Donetsk'te bulunan Soledar, tuz madenleriyle bilinen küçük bir kasaba fakat konumu bakımından Rusya’nın sürdürdüğü askeri harekatta stratejik öneme sahip. Soledar’da Rus güçlerinin kontrol sağlamış olması, yakınındaki Bahmut kentini kuşatmasını kolaylaştırabilir. Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri Soledar’ın ele geçirilmesiyle Ukrayna ordusunun Bahmut üstünden gelen ikmal hattının kesildiğini de söyledi. Ukrayna Savunma Bakanı yardımcısı ise sabah saatlerinde yaptığı açıklamada kasabadaki Ukrayna güçlerinin direndiğini ve dün gece "sıcak çatışamaların" yaşandığını söylemişti. Bölgede güçleri bulunan Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun patronu Yevgeni Prigojin ise çarşamba günü güçlerinin kasabayı ele geçirdiğini öne sürmüş ancak bu iddia Ukrayna ve Rusya tarafından o sırada doğrulanmamıştı.

UKRAYNA: ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Ukrayna ise Rusya Savunma Bakanlığı'nın Soledar'da kontrolü ele geçirdiğine yönelik açıklamasını resmen yalanladı. Ukrayna Ordusu Doğu Grubu Sözcüsü Serhiy Cherevaty, “Rusya Savunma Bakanlığı'nın kasabanın ele geçirilmesine ilişkin açıklamaları doğru değil. Soledar'da çatışmalar var" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar